Monika Osińska to pierwsza kobieta skazana w III RP na dożywocie. Wyrok ten zapadł w marcu 1998 roku. Kobietę oskarżono o zabójstwo Jolanty Brzozowskiej. W 1996 roku to była bardzo głośna sprawa, która wstrząsnęła opinią publiczną. Przed kilkoma tygodniami, w marcu 2023 roku, skazana na dożywocie, wyszła na wolność. Kilka lat wcześniej zmieniła swoje dane osobowe.
Monika Osińska – wraz z dwoma kolegami – Marcinem Murawskim pseud. Jogi i Robertem Gołębiowskim pseud. Gołąb, na kilka miesięcy przed egzaminem dojrzałości, wpadli na pomysł rabunku, który zakończył się jednak krwawym morderstwem. Ofiarą padła 22-letnia koleżanka jednego ze sprawców. Choć pierwotny plan zakładał rabunek, późniejszą sprzedaż łupów i pozyskanie pieniędzy na studniówkę, sprawcy mieli także przygotowany plan awaryjny.
Do jego wykonania potrzebowali rękawiczek, kija bejsbolowego, nogi od stołu oraz noża. Plan skrupulatnie wykonali z użyciem wszystkich narzędzi. Licealiści ukradli 400 zł, dwa telefony, pagery, magnetowid oraz biżuterię.
Ponad 2 lata po dokonaniu makabrycznej zbrodni odbyła się rozprawa, w której polski sąd po raz pierwszy orzekł karę dożywotniego pozbawienia wolności wobec kobiety. Monika Osińska w chwili, kiedy zapadł wyrok skazujący, miała 21 lat.
Monika Osińska: zalała się łzami
Prowadzący sprawę sędzia podkreślił, że w swojej długiej karierze pierwszy raz miał do czynienia z tak obrzydliwą zbrodnią. Jej prymitywne pobudki, brak wyrzutów sumienia, brutalność i zimne zachowanie przestępców stawiały ich na równi z wieloma innymi mordercami. Dla sądu żadnym usprawiedliwieniem nie był wiek sprawców.
W czasie odczytywania wyroku Monika zalała się łzami.
Zanim zapadły wyroki dożywocia obrońcy wskazywali, że byli ludźmi z zupełnie przeciętnych, pełnych rodzin. Monika O. „chciała imponować, poszukiwała akceptacji”. Gazetazoliborza.pl przytoczyła opinię z akt, z której wynikało, że uczyła się dobrze, a jej poziom inteligencji mieścił się w normie. Według biegłych dużą rolę w jej życiu odgrywały kontakty z rówieśnikami.
Cytowani psychologowie wskazywali, że cechował ją egocentryzm, choć „łatwo akceptowała zdanie grupy, przez co odczuwała lęk przed odrzuceniem”. Nie miała zatargów z prawem. Z relacji jednej z uczennic liceum, która znała ją w tamtym czasie, wynika, że Monika dominować w grupie. Zdarzało się, że posłuch starała się uzyskać agresją słowną.
Po kilku miesiącach Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok. W 2001 r. skazana zwróciła się do prezydenta z wnioskiem o obniżenie kary do 15 lat więzienia. Dostała odmowę. W uzasadnieniu sędziowie podkreślają, że po wyroku nie zaszły żadne szczególne zdarzenia uzasadniające prawo do łaski. Na niekorzyść skazanej działa także opinia z więzienia. Okazuje się bowiem, że „Osa” przez pół roku zaliczana była do kategorii „N”, czyli niebezpiecznych ze względu na agresywne zachowanie wobec innych osadzonych.
Monika Osińska: wyszła na wolność
Na początku czerwca 2023 roku, na łamach portalu onet.pl Wojciech Tochman – autor książki „Historia na śmierć i życie” – ujawnił, że w marcu kobieta wyszła na wolność. Za więziennym murem spędziła 27 lat.
Jak wygląda jej życie na wolności? Tak mówi o tym Wojciech Tochman:
Topnieje po 27 latach spędzonych w zamrażalniku. Trafiła do więzienia w innej rzeczywistości, wyszła z niego w innej. Uczy się obsługi komputera, telefonu komórkowego, obsługi aplikacji, poruszania się po sieci. Zaczęła pracę. Chodzi na psychoterapię.
Uczy się funkcjonować w świecie bez ciągłej kontroli, w którym może wyjść na spacer, kiedy chce, umówić się z kimś na kawę albo pojechać na wycieczkę. Wycieczka to dla niej nowe słowo. Podobnie jak na przykład „oddzwonię” albo „już schodzę” albo „wpadnij jutro”.
Monika chce walczyć o siebie. Ma wąskie grono mądrych ludzi, którzy ją wspierają, ale wie, że nikt za nią żyć nie będzie. Jest pełna obaw, ale i życzliwości wobec świata. Ma też świadomość swoich emocji, także tych najtrudniejszych. Przez 27 lat nigdy nie była sama, zawsze ktoś był obok w celi, byli strażnicy. Teraz może być sama, tyle że wraz z ulgą i wolnością pojawiło się więcej przestrzeni, by myśleć o tym, za co siedziała.
Więcej o zabójstwie Jolanty Brzozowskiej przeczytasz TUTAJ.
Fot. viva.pl/ YouTube (screen)