Mrągowo: najpierw stalking, potem zabójstwo

Czarna kartka z kalendarza: 13 września. 13 września  2018 roku – Mrągowo. W jednym z mieszkań, znaleziono ciało 50-letniej Barbary R. Na ciele denatki stwierdzono rany postrzałowe klatki piersiowej. Przeprowadzona dzień później sekcja zwłok wykazała, że sprawca oddał osiem celnych strzałów, w tym jeden w serce.

Podejrzanego o popełnienie zabójstwa znajomego denatki Cezarego F. – zatrzymano następnego dnia późnym wieczorem na trasie Mrągowo – Mikołajki. Mężczyzna próbował uciekać, omijając nieoznakowany radiowóz i doprowadził do niewielkiej kolizji. Uszkodził dwa policyjne samochody. Gdy już go zatrzymano, nie stawiał oporu. W samochodzie, którym jechał, znaleziono broń palną.

Jak wynikało z ustaleń śledczych ofiara i oskarżony znali się. Znajomość przekształciła się  w bliższy związek. Z biegiem czasu Cezary F. zaczął wykazywać nieustanną zaborczość i chorobliwą, bezpodstawną zazdrość wobec swojej partnerki. Z tego powodu latem 2018 roku kobieta postanowiła zakończyć ten związek i zerwać kontakty z oskarżonym. Cezary F., nie mogąc pogodzić się z decyzją o rozstaniu podjętą przez Barbarę R., zaczął ją uporczywie nękać.

Mężczyzna nachodził kobietę w miejscu zamieszkania. Podchodził z psem pod balkon pokrzywdzonej, uderzał kijem w barierkę i wyzywał pokrzywdzoną. Nachodził ją również w pracy oraz na działce rekreacyjnej, jak również nieustannie wydzwaniał do niej z różnych numerów telefonicznych. Z czasem zaczął grozić jej śmiercią. Wreszcie zrealizował swój plan. 12 września 2018 roku, po wybiciu balkonowej szyby wszedł do mieszkania Barbary R. Potem z zimną krwią zastrzelił, samotnie mieszkającą, leżącą już w łóżku kobietę

Mrągowo: wyrok mógł być

19 kwietnia 2021 roku  Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał Cezarego F. na karę dożywocia.  Dodatkowo orzeczono wobec oskarżonego zakaz zbliżania się do oskarżycieli posiłkowych na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zakaz kontaktowania z synami pokrzywdzonej bez ich zgody na okres 5 lat.

Od tego wyroku odwołały się obie strony procesu. Prokuratura i pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych, synów zamordowanej kobiety, chcieli zapłaty po 80 tys. zł synom Barbary R. w ramach częściowego zadośćuczynienia. Wnioskowano już o to w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, jednak sąd pierwszej instancji nie uwzględnił tego w swoim wyroku. Tę decyzję zmienił 10 marca 2022 roku Sąd Apelacyjny zmieniając tę decyzję. Odrzucił za to apelację obrońcy skazanego mężczyzny. Obrona uznała wyrok za zbyt surowy i oczekiwała zmniejszenia wymiaru kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak przypomniał Sąd Apelacyjny motywem zabójstwa było rozstanie i patologiczna zazdrość i nie można tu mówić o zaburzeniach psychicznych Cezarego F.

To było zabójstwo z zimną krwią, zaplanowana i na zimno wykonana egzekucja — powiedział w ustnym uzasadnieniu stojący na czele sędziowskiego składu Grzegorz Skrodzki.

Za stalking możesz być skazany. Czytaj TUTAJ.