Najbardziej poszukiwane kobiety w Europie

Najbardziej poszukiwane kobiety w Europie… Kim są? I kto ich szuka? Biuro matrymonialne? Oczywiście, że nie. Tych kobiet szuka policja. Panie, które widzisz na zdjęciu, znalazły się na zestawieniu EU Most Wanted.

Pomimo że lista najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie to głównie mężczyźni, uzupełnia ją kilka kobiet.

Elena Nikolaeva Despova

Listę niebezpiecznych kobiet otwiera Elena Nikolaeva Despova. Pochodząca z Bułgarii 39-latka została oskarżona o pranie brudnych pieniędzy i czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji. Poszukiwana w całej Europie kobieta na nierządzie miała dorobić się blisko 2,5 miliona euro

Według policji poszukiwana była odpowiedzialna za handel ludźmi i rekrutowanie kobiet z Bułgarii, które pracowały później w klubach nocnych oraz hotelach. Despova organizowała transport kobietom, pobierała pieniądze od klientów z prostytucji i przekazywała je swoim przełożonym. Jedna z najbardziej poszukiwanych kobiet w Europie założyła nawet firmę, na której konto trafiały pieniądze z prostytucji.

Najbardziej poszukiwane kobiety: Eva Zámečníková

Druga w tym zestawieniu jest  Eva Zámečníková ze Słowacji. Bizneswoman, według śledczych, miała w 2014 roku zlecić zabójstwo męża. Wynajęła nawet płatnego mordercę, któremu zaoferowała 50 tysięcy euro. Do zabójstwa miało dojść 24 stycznia, jednak plan spalił na panewce. Mężczyzna, który miał dokonać zabójstwa, o wszystkim powiadomił policję.

Według niedoszłego zabójcy męża Zámečníkovej motywem morderstwa miały być sprawy majątkowe. Po dwóch latach od zabójstwa planowała zgłosić zaginięcie męża i tym samym przejąć dom. Kobieta została aresztowana, a kilka dni później dowiedziała się, że jest w ciąży. Podejrzana o zlecenie zabójstwa została zwolniona z aresztu kilka miesięcy później.

Od początku nie przyznawała się do winy tłumacząc, że jej majątek jest o wiele większy niż jej męża. Eva Zámečníková zamieszkała z córką w Czechach, a w 2020 roku słowacki sąd wydał za nią nakaz aresztowania. Do odsiadki ma 8 lat więzienia.

Viviana Andrea Vallejo Gutierrez

Trzecią kobietą na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie jest Kolumbijka Viviana Andrea Vallejo Gutierrez. Kobieta oferowała swoim rodaczkom, przeważnie młodym dziewczynom, sprowadzenie do Hiszpanii w zamian za 1500 euro. Pieniądze młode kobiety miały odpracować na Starym Kontynencie. W Hiszpanii okazywało się, że kwotę musiały spłacić, pracując jako prostytutki w mieszkaniu Gutierrez.

Młode kobiety trafiały do miejsca, gdzie musiały być dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie miały prawa do odpoczynku. Mogły wyjść z mieszkania tylko na godzinę dziennie, aby załatwić osobiste sprawy. Viviana Gutierrez nie pracowała sama. W Kolumbii jeden ze wspólników wyrabiał kobietom fałszywe dokumenty, a w Madrycie odbierał je inny Kolumbijczyk, który zabierał młode kobiety do mieszkania w Elche.

Mieszkanie w Elche było zarządzane przez jedną z najbardziej poszukiwanych kobiet w Europie. Kolumbijka klientom dostarczała również kokainę. Biorąc pod uwagę wszystkie rzekomo popełnione przez nią zbrodnie, grozi jej kara ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Najbardziej poszukiwane kobiety w Europie. Co można zrobić?

Od momentu uruchomienia platformy z profilami najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie minęło już ponad pięć lat. Przez ten czas zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym aż 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły ze strony internetowej.

Jeżeli ktoś ma informacje na temat tego, gdzie znajdują się poszukiwane kobiety lub inni przestępcy może pomóc, wchodząc na stronę EU Most Wanted. Klikając na zdjęcie poszukiwanego przestępcy otworzy się dokładny opis, za co jest poszukiwana i jakie postawiono jej zarzuty.

Jest także opcja wysłania anonimowej informacji za pośrednictwem formularza. Dla ułatwienia poruszania się po portalu jest możliwość wybrania z menu języka polskiego.

Źródło: interia.pl

Fot. www.eumostwanted.eu