Największe cyberataki świata. Sprawdź gdzie i kiedy!

Największe cyberataki świata to ciekawa lista. Wraz z rozwojem komputerów  hakerzy wynajdują nowe sposoby na przejęcie naszych danych, pieniędzy, tożsamości i próbują paraliżować działanie firm i instytucji rządowych. W ostatniej dekadzie byliśmy świadkami wielu spektakularnych ataków hakerskich oraz wycieków danych. Era napadania na banki z rewolwerami jest już dawno za nami. Dziś wystarczy mieć klawiaturę. Oto 11 największych i najbardziej oszałamiających cyberataków.

Shadow Brokers, EternalBlue i WannaCry

Shadow Brokers to grupa hakerów, która w 2016 r. zasłynęła po opublikowaniu w sieci narzędzi wykorzystywanych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Rok później ci sami hakerzy udostępnili kolejne narzędzie nazywane EternalBlue wykorzystujące błąd w systemach Windows do infekowania komputerów. Choć na prośbę NSA Microsoft opublikował łatkę bezpieczeństwa, zanim po raz pierwszy wykorzystano lukę EternalBlue, to przez opieszałość użytkowników i opóźnienia w jej instalacji północnokoreańskiej grupie hakerów sponsorowanych przez tamtejszy rząd udało się wprowadzić do sieci ransomware o nazwie WannaCry. Złośliwe oprogramowanie rozprzestrzeniało się szybko. Paraliżowało pracę nie tylko zwykłych użytkowników internetu, ale także fabryk, szpitali, firm kurierskich na całym świecie.

Atak na Sony Pictures Entertainment

Japońska firma trafiła na celownik północnokoreańskich hakerów po tym jak zaprezentowała komedię “Wywiad ze słońcem narodu”. Opowiadano historię zamachu na życie Kim Dzong Una. W listopadzie 2014 r. złamano zabezpieczenia firmy. Cyberprzestępcy przejęli wiele bardzo wrażliwych danych. Wśród nich niepublikowane jeszcze filmy, e-maile, wewnętrzne wiadomości, szczegóły dotyczące wynagrodzeń aktorów oraz informacje o pracownikach. Hakerzy oprócz wykradzenia danych zainstalowali w infrastrukturze firmy złośliwe oprogramowanie. Kasowało pliki, co miało utrudnić firmie podniesienie się po tak ciężkim ataku.

NotPetya

W czerwcu 2017 r. rosyjska grupa hakerów nazywająca się Sandworm opracowała wirusa, który miał zaszkodzić Ukrainie. Tam też go skierowano. Oprogramowanie blokowało komputery i sieci komputerowe i było odpowiedzialne za poważne straty finansowe. NotPetya rozprzestrzenił się jednak na cały świat, utrudniając pracę farmaceutycznych, żeglugowych, energetycznych, lotnisk, transportu publicznego, a nawet usług medycznych. Amerykański rząd szacuje, że straty wywołane przez to złośliwe oprogramowanie sięgają 10 miliardów dolarów.

River City Media

W 2017 r. w wyniku błędnej konfiguracji kopii bezpieczeństwa na serwerze zajmująca się marketingiem firma River City Media przez przypadek opublikowała w sieci bazę danych zawierającą 1,4 miliarda rekordów obejmujących adresy IP, nazwiska, a nawet adresy fizyczne osób. River City Media to firma zajmująca się e-mail marketingiem. Istnieje podejrzenie, że informacje o osobach pozyskała z kampanii spamujących elektroniczne skrzynki odbiorcze.

Stuxnet

Niebezpieczne oprogramowanie służy hakerom nie tylko do wykradania danych i pieniędzy zwykłych użytkowników sieci. Stuxnet był pierwszym wirusem, któremu udało się uszkodzić sprzęt. Za jego powstanie odpowiedzialne są Stany Zjednoczone i Izrael. Oprogramowanie zostało użyte w 2010 r. do ataku na irański zakład wzbogacanie uranu, gdzie w wyniku jego działania uszkodzone zostały wirówki. Stuxnet wykorzystał cztery luki bezpieczeństwa w komputerach działających pod kontrolą Windows, żeby potem zainfekować oprogramowanie sterujące Siemens Step7, co pozwoliło na manipulacje sterownikami logicznymi automatyzującymi procesy przemysłowe.

Yahoo

Tytuł największego wycieku danych z pewnością należy przyznać firmie Yahoo. W 2016 r. w dwóch komunikatach firma poinformowała, że w 2014 i 2013 r. stała się ofiarą kilku ataków hakerskich, których skutkiem było wykradzenie danych ponad miliarda użytkowników. Jednak po przejęciu Yahoo przez Verizon w 2017 r. dowiedzieliśmy się, że skala ataku była większa i cyberprzestępcy uzyskali dostęp do informacji o wszystkich z ponad trzech miliardów użytkowników.

Sven Jaschan/ Delta Airlines

Niemiecki student, Sven Jaschan, przeprowadził jeden z najbardziej niszczycielskich ataków hackerskich na świecie, siedząc w zaciszu swojej sypialni. Temu 18 latkowi nadal mieszkającemu w domu swoich rodziców, przypisuje się rozwój robaka Sasser. Jest to samo rozsiewający i replikujący się wirus, który niszczy podatne na ataki systemy operacyjne z Windows.

Delta Airlines  musiała odwołać wiele swoich lotów transatlantyckich. W końcu złapano go po otrzymaniu tajemniczej poufnej informacji. Do tego czasu wirus spowodował szkody o wartości przekraczającej 500 milionów dolarów.

WannaCry

Internetowy profil tak zwanego oprogramowania ransomware ogromnie wzrósł w ciągu ostatnich kilku lat. Używając metod phishingowych, zamraża lub przejmuje kontrolę nad systemem, a sprawcy żądają okupu w Bitcoin.

Cyberatak WannaCry w maju 2017 r. był krypto robakiem ransomware które może się powielać w miarę samo rozpowszechniania się). Wannacry rozprzestrzenia się szybko, atakując słabe i stare systemy operacyjne oznaczone przez NSA, ale zignorowane lata temu.

W ciągu kilku dni tysiące organizacji i firm ze 150 krajów, zostały zablokowane w sieci za pomocą szyfru Wannacry. Atakujący zażądali znacznej sumy pieniędzy, aby odblokować wprowadzony kod.

Cyber atak na Bank Bangladeszu

Atak wywołał niepokój związany ze sposobem, w jaki sprawcy włamali się do globalnego systemu finansowego transferu gotówki SWIFT, dając im swobodę dokonywania jakichkolwiek przelewów w ramach rzekomej ochrony systemu SWIFT, który wcześniej był bezpieczny.

Stojąca za tym grupa przestępcza miała zamiar wypłacić blisko 850 milionów dolarów, zanim prosty błąd ortograficzny wzbudził podejrzenia. Sprawcom udało się jednak ukraść około 81 milionów dolarów. Odzyskano około 18 milionów dolarów. Wcześniej wiązano ich z atakami w innych bankach azjatyckich.

MafiaBoy

W lutym 2000 roku piętnastoletni Michael Calce z Kanady przeprowadził atak DDoS na wiele serwisów internetowych, w tym Amazon, CNN, eBay i Yahoo!. Podejrzewany był też o atak na Outlawnet, jednak nie przyznał się do niego. MafiaBoy użył programu Tribe Flood Network, napisanego przez innego hakera. Straty poniesione w wyniku ataku wyceniono na 1,7 miliarda dolarów! Ze względu na to, że był nieletni, skazano go na 8 miesięcy tzw. aresztu otwartego. Ograniczono mu również dostęp do Internetu. Dorosły Calce zaczął pisać felietony i wydał nawet książkę, w której opowiedział o swoim doświadczeniu.

130 mln kart kredytowych

Dwudziestoośmioletni Albert Gonzales z Florydy dopuścił się jednego z największych oszustw w historii Stanów Zjednoczonych. Skradł 130 milionów numerów kart kredytowych i debetowych z ponad 250 instytucji finansowych. Choć był skazywano za kradzież danych, współpracował z organami śledczymi. Będąc oskarżonym w trzech sprawach federalnych, Gonzales przyznał się i został skazany na 20 lat pozbawienia wolności.

Jak wyglądał pierwszy internetowy napad na bank? Sprawdź TUTAJ.

Źródło: pcworld.pl, komputerswiat.pl, pl.wizcase.com

Fot. pixabay.com