Narkotyki syntetyczne: Polska wie, jak z nimi walczyć!

Narkotyki syntetyczne to problem na całym świecie. Polska, dzięki zaangażowaniu CBŚP, stała się kluczowym krajem w Globalnej Koalicji na rzecz zwalczenia zagrożeń związanych z narkotykami syntetycznymi. Podinsp. Michał Aleksandrowicz z CBŚP oraz George Pasiaskos z amerykańskiej agencji Customs and Border Protection w Nowym Jorku współprzewodniczą grupie roboczej 1.2, która skupia się na zwalczaniu przemytu narkotyków syntetycznych.

Globalna koalicja na rzecz zwalczenia zagrożeń związanych z narkotykami syntetycznymi to inicjatywa sekretarza stanu USA, Antony Blinkena, który na początku lipca 2023 roku zorganizował wirtualne spotkanie na poziomie ministerialnym, aby oficjalnie zapoczątkować działalność tej światowej inicjatywy. W ramach koalicji kraje i organizacje z całego świata zobowiązały się do współpracy w celu zwalczania produkcji i przemytu nielegalnych narkotyków syntetycznych, identyfikowania nowych trendów narkotykowych oraz reagowania na ich wpływ na zdrowie publiczne.

Spośród siedmiu utworzonych grup roboczych, tej dotyczącej zjawisku przemytu narkotyków syntetycznych przewodniczy wspólnie Polska oraz USA. Przewodniczącym grupy z ramienia Polski jest podinsp. Michał Aleksandrowicz – Naczelnik Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej CBŚP.

Podczas pierwszego spotkania grupy roboczej 1.2, które odbyło się w październiku 2023 roku, Polska objęła formalnie współprzewodnictwo nad grupą skoncentrowaną na problemie przemytu narkotyków syntetycznych. W spotkaniu uczestniczyło 442 przedstawicieli organów ścigania ze 106 krajów, 8 podmiotów UE oraz 12 organizacji międzynarodowych.

Dzięki tej inicjatywie, Polska ma wyjątkową okazję do dzielenia się swoim doświadczeniem, a także do czerpania wiedzy od innych członków koalicji. W czasie spotkania omówiono bieżącą sytuację na globalnym rynku narkotykowym. Ponadto prowadzono istotne dyskusje na temat trendów związanych przede wszystkim z syntetycznymi opioidami, captagonem i metamfetaminą.

Narkotyki syntetyczne: podziały i nie tylko

Narkotyki działają na mózg człowieka. Silnie go pobudzają (amfetamina, metamfetamina, tabletki ecstasy), otępiają i uspokajają (opioidy), wywołują omamy (grzyby halucynogenne, LSD). Mimo podziału narkotyków na miękkie i twarde, nie można powiedzieć, że tylko twarde narkotyki są niebezpieczne, a narkotyki miękkie nie mają większego wpływu na organizm. Wszystkie rodzaje narkotyków prędzej czy później prowadzą do uzależnienia i w konsekwencji do wyniszczenia fizycznego i psychicznego.

Podział narkotyków na tzw. miękkie i twarde jest zwyczajowy i niezbyt słuszny. Sugeruje on, że jedne narkotyki są „lżejsze” od innych, co nasuwa wniosek, że są również bardziej bezpieczne. Bezpiecznych narkotyków nie ma! Mylny przesąd, że istnieje wyraźna granica między jednorazowym zapaleniem marihuany na imprezie a zostaniem narkomanem, pokutuje zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Dwa główne i najbardziej znane rodzaje narkotyków, to:

– narkotyki miękkie, np. marihuana, haszysz, LSD, grzyby halucynogenne, ecstasy,

– narkotyki twarde, np. amfetamina, kokaina, opiaty.

Podział narkotyków na miękkie i twarde oznacza ich „potencjał uzależniający”, tzn. jak szybko są w stanie całkowicie uzależnić od siebie człowieka. Twarde narkotyki uzależniają bardzo szybko, mają też poważne następstwa zdrowotne. Narkotyki miękkie potrzebują więcej czasu, aby uzależnić człowieka, nie mają zbyt wielu następstw fizycznych, powodują głównie problemy psychiczne. Nie dajmy się jednak zwieść temu podziałowi – narkotyki miękkie nie są całkowicie bezpieczne. Uzależnienie od narkotyków miękkich często prowadzi do prób z narkotykami twardymi, a te uzależniają bardzo szybko, nawet po jednym spróbowaniu.

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się narkotyki naturalne i syntetyczne. Narkotyki syntetyczne, czyli produkowane przez człowieka, to: metamfetamina, ecstasy (zawiera metamfetaminę i inne substancje), LSD. Są one uważane zwykle za bardziej szkodliwe dla organizmu niż naturalne narkotyki.

Narkotyki naturalne dzielą się na:

– opioidy pozyskiwane ze słomy makowej (opium, morfina, heroina, metadon, kodeina);

– narkotyki pozyskiwane z konopi indyjskich (marihuana i haszysz);

– narkotyki pozyskiwane z liści koki (kokaina).

Ten podział także nie oddaje w pełni różnic między narkotykami. Uważa się, że narkotyki naturalne są mniej szkodliwe niż te pozyskiwane sztucznie. Prawda jest taka, że „naturalne” narkotyki są obecnie najczęściej mieszane z obojętnymi lub szkodliwymi „wypełniaczami”, które mogą dodatkowo negatywnie wpływać na zdrowie. Są także poddawane chemicznej obróbce, która zmienia ich właściwości.

Podział narkotyków ze względu na ich działanie

Wszystkie narkotyki wpływają na pracę mózgu – mogą to jednak robić w różny sposób:

– narkotyki uspokajające, przeciwbólowe i nasenne (wszystkie opioidy) – spowalniają reakcje, zmniejszają nawet bardzo silny ból;

– stymulanty (np. amfetamina, metamfetamina, ecstasy) – silnie pobudzają, wywołują przypływ energii i mocy;

– halucynogeny (np. grzyby halucynogenne, LSD, a w większych ilościach także marihuana i ecstasy) – ich działanie zależy od stanu osoby je zażywającej; zwykle wywołują omamy, w niektórych przypadkach powodują poczucie paniki.

Najczęściej po działaniu narkotycznym pojawia się uczucie smutku i chęć sięgnięcia po kolejną dawkę. Tak w uproszczeniu wyglądają uzależnienia od narkotyków. Czas przeżywany bez działania narkotyków jest dla narkomana czasem straconym – dąży on do jak najszybszego zażycia kolejnej dawki narkotyku. Najpierw uzależnia się jego umysł (uzależnienie psychiczne), później także ciało (uzależnienie fizyczne).

Źródło: policja.pl, portal.abczdrowie.pl

Fot. policja.pl