Nie żyje Bronisław Cieślak, legendarny porucznik Borewicz

Bronisław Cieślak, znany nam wszystkim jako porucznik Borewicz, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 77 lat. Zadebiutował w serialu “Znaki szczególne”, a niedługo później dostał główną rolę porucznika Borewicza w kultowym “07 zgłoś się”.

– Mimo tego że ostatnie miesiące i lata swojego życia był strasznie poniewierany chorobą, nigdy na to się nie skarżył, nie narzekał – relacjonował w TVN24 publicysta Leszek Mazan.

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 roku. Pracował jako dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W latach 70. zaczął zajmować się aktorstwem.

Zadebiutował w serialu “Znaki szczególne”, a niedługo później dostał główną rolę porucznika Borewicza w kultowym “07 zgłoś się”. W błękitnoszarym mundurze milicjanta nie zagrał ani razu, w żadnym z 21 odcinków serialu. Mimo to, a może właśnie dlatego porucznik Borewicz został najpopularniejszym oficerem milicji. „Służbę” rozpoczął w 1976 roku, zakończył po jedenastu latach.

Bronisław Cieślak wspominał, że reżyser Krzysztof Szmagier, wcześniej dokumentalista, odznaczał się niebywałym słuchem na rzeczywistość. W 1976 roku zapowiadał, że „07 zgłoś się” będzie to: przekrojowy obraz środowiska przestępczego. Każdy odcinek ukazuje inną grupę marginesu społecznego. Wielkomiejskie tło jest elementem łączącym poszczególne odcinki, w każdym filmie spotkamy tę samą grupę dochodzeniową prowadzącą śledztwo…

Szerokiej publiczności Bronisław Cieślak przypomniał się rolą detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu “Malanowski i partnerzy” emitowanym od 2009 roku.

Źródło: www.tvn24.pl