Niebezpieczne dzielnice w Warszawie. Czy wiesz, które?

Niebezpieczne dzielnice w Warszawie. Gdzie najczęściej dochodzi do przestępstw o charakterze kryminalnym, a w której dzielnicy jest najspokojniej? Główny Urząd Statystyczny oraz stołeczna Policja podają dane statystyczne z poszczególnych dzielnic stolicy Polski. Które miejsca w Warszawie są bezpieczne, a których lepiej unikać?

Zanim jednak przejdziemy do rankingu trzeba podkreślić, że generalnie w stolicy żyje się bezpieczniej niż pod koniec ubiegłego stulecia. Zamachy bombowe, zabójstwa na zlecenie i strzelaniny – tak wyglądała warszawska codzienność lat 90. Zorganizowana przestępczość odcisnęła swoje piętno w wielu miejscach stolicy.

Lata dziewięćdziesiąte przeszły do historii Warszawy jako krwawy okres zmagań między dwoma rywalizującymi ze sobą gangami – grupą pruszkowską i wołomińską. To one przez ponad 10 lat kontrolowały większość podejrzanych interesów w stolicy. Okres ich rządów naznaczony jest ofiarami rozsianymi po obszarze całego miasta. Dzisiaj takich zdarzeń na szczęście nie ma!

Niebezpieczne dzielnice w Warszawie: strzeż się tych miejsc?

W 2019 roku stołeczna policja stwierdziła 1694 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 33,3 dla Białołęki.

Na dziewiątym miejscu rankingu znalazł się Ursynów. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 1761 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 42,9 dla Ursynowa.

Na ósmym miejscu rankingu znalazło się Bemowo. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 1787 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 40,0 dla Bemowa.

Na siódmym miejscu rankingu znalazł się Targówek. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 1868 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 40,2 dla Targówka.

Na szóstym miejscu rankingu znalazła się Ochota. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 2128 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 33,8 dla Pragi-Północ.

Niebezpieczne dzielnice w Warszawie: bezpieczne Śródmieście

Na piątym miejscu rankingu znalazła się Praga-Północ. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 2226 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 52,1 dla Pragi-Północ.

Na czwartym miejscu w rankingu znalazła się Wola. W 2019 roku stołeczna policja stwierdziła 3545 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 40,9 dla Woli.

Na trzecim miejscu rankingu znalazł się Mokotów. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 3715 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 43,3 dla Mokotowa.

Na drugim miejscu rankingu znalazła się warszawska Praga-Południe. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 3810 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 46,5 dla dzielnicy Praga-Południe.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się warszawskie Śródmieście. W 2019 roku stołeczna Policja stwierdziła 7810 przestępstw o charakterze kryminalnym, zakończonych postępowaniem przygotowawczym. Z kolei wskaźniki wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych przez Policję w 2019 r. wyniósł 40,9 dla dzielnicy Śródmieście.

Wilanów najspokojniejszy, niebezpieczna Praga-Północ

Najbezpieczniej czują się mieszkańcy Wilanowa (średnia not 4,28), Ursynowa (4,26) i Wesołej (4,21). Średnie powyżej czwórki uzyskały jeszcze Żoliborz (4,11) i Ursus (4,08).

Najgorsze oceny uzyskały trzy centralnie usytuowane dzielnice. Na samym dole tabeli znajduje się Praga-Północ (3,45), nad nią Śródmieście (3,53) i Ochota (3,61). Wyniki na tym poziomie w innych kategoriach pozwoliłyby znaleźć się w środku stawki, a nawet w jej górnej części, także ogólny poziom bezpieczeństwa w Warszawie jest co najmniej zadowalający, a przynajmniej tak uważają respondenci.