Nielegalny hazard znowu poniósł dotkliwe straty

Nielegalny hazard: Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali kolejne 7 osób związanych z nielegalnym hazardem. Jest to kolejna realizacja w sprawie nadzorowanej przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo dotyczy funkcjonowania dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach.

Wcześniej śląscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali już 18 osób. W tym tym lidera jednego z gangów oraz 4 celników, a także zlikwidowały 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi.

Śledztwo dotyczy funkcjonowania dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem na terenie kilku miejscowości nielegalnych gier hazardowych na automatach. Tym razem policjanci zatrzymali 7 osób, które były zatrudnione bezpośrednio w punktach, gdzie organizowano nielegalne gry hazardowe. Zatrzymano sześć kobiet i mężczyznę w wieku od 21 do 65 lat.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz urządzania nielegalnych gier hazardowych. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów, zakazów kontaktowania się z pozostałymi współpodejrzanymi, a także zakazy opuszczania kraju.

Osobne czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Ministerstwa Finansów, którzy zatrzymali kolejne 4 osoby – 2 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS), 1 byłego funkcjonariusza SCS oraz 1 pracownika cywilnego SCS.

Nielegalny hazard: to kolejny sukces śledczych

Są to kolejne realizacje w tej sprawie. W czerwcu policjanci w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej, rozbili  dwie zorganiowane  grupy przestępcze zajmujące się nielegalnym hazardem na Śląsku.

Służby zatrzymały kilkunastu członków gangów i zlikwidowały 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi. Oprócz przechwyconych 209 automatów i ruletki do gry funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 1,5 mln złotych w różnych walutach oraz luksusowy samochód.

Śledztwo prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Nielegalny hazard: pułapka na młodych

Hazard niesie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest uzależnienie. W powszechnej opinii najgorszymi uzależnieniami są te od substancji – pierwsza trójka to niezmiennie uzależnienie od narkotyków, alkoholu i papierosów. Tak przynajmniej wynika z badania CBOS przed dwoma laty. W przypadku narkotyków, prawie 82 proc. Polaków uznaje uzależnienie od nich za zagrażające życiu. Dla alkoholu to ponad 67 proc., a papierosów – 43,5 proc.Jednak tuż za nimi znajduje się uzależnienie od hazardu. Jak wynika z badania CBOS, za nałóg zagrażający życiu uważa je co czwarty Polak. Coraz częściej dotyczy to ludzi młodych!

Dlatego z początkiem września Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia ogólnopolską akcję edukacyjną. Jej celem celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano  ponad 1,6 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tys. osób.

Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Te czynniki, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Chcemy też pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób.

Hazard a prawo

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega regulacji prawnej. Dzieje się tak ze względów społecznych, w tym realnego zagrożenia uzależnieniem od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo, a podstawowym aktem prawa jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ustawie. Ta ostatnia która wprowadziła warunki i ograniczenia dotyczące tej działalności. Zgodnie z nimi wstęp do ośrodków gier i punktów przyjmowania zakładów wzajemnych oraz udział w grach hazardowych jest dozwolony wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat

Źródło: policja.pl, hazardinfo.pl

Fot. Pixabay.com