Nielegalny przemyt papierosów

Nielegalny przemyt papierosów. Niedaleko pada jabłko od jabłoni – słowa te mocno do serca wziął sobie 62-letni mieszkaniec powiatu ostródzkiego, który wraz z dwoma córkami zajmował się przemytem nielegalnych papierosów.

30 marca 2021 roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z CBŚP zatrzymali mężczyznę i dwie kobiety podejrzanych o przemyt białoruskich papierosów. Gdy mundurowi wkroczyli na posesję, przemytnicza rodzinka zdążyła przeładować do busa niemal 3500 paczek papierosów. W naczepie, pod warstwą torfu, leżakowało kolejnych ponad 11000 paczek. Na miejscu zabezpieczono kontrabandę o łącznej wartości 206 tys. zł. Cała trójka została oskarżona o przestępstwa karno-skarbowe.

Nie tylko nielegalny przemyt papierosów

Jedni mówią, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. W opozycji do nich stoją natomiast ci, którzy na więzy krwi zawsze mogą liczyć. Jednoczą się, by dać upust ciemnej stronie charakteru. Działają przeciwko obcym, ale równie często na celownik biorą tych z kolejnych gałęzi drzewa genealogicznego. Na wspomnianym zdjęciu pozują wszyscy. Z jedną różnicą – nie jest to fotografia rodzinna, a więzienna.

„Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej – odstraszającym przykładem” – to słowa Alberta Einsteina. Geniuszu odmówić mu nie można. Potwierdzenie tych słów i dowód na to, jak niedaleko pada jabłko od jabłoni, znajdziemy w aktach niejednej sprawy. Niekiedy role się jednak odwracają, więzy krwi słabną, a wówczas dochodzi do jej rozlewu. W rodzinnym kręgu.

„Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić”, jak mawia Maxime Chattam. Jedne wspólnie rządzą przestępczym światem, w innych rodzinach chroni się tych, którzy nim zawładnęli. Znajdą się i takie, które zatruwają się od środka. I rozpadają.

Chcesz poznać więcej tego typu spraw? Sięgnij po Detektywa 12/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nie tylko na zdjęciu, czyli kryminalne więzy krwi). Cały numer do kupienia TUTAJ.