Nocny napad po wielką gotówkę

Czarna kartka z kalendarza: 14 grudnia. 14 grudnia 2021 roku Sąd Okręgowy w Tarnowie skazał trzech młodych mężczyzn w sprawie zabójstwa 62-letniego mieszkańca podtarnowskiej miejscowości Jodłówka-Wałki. Mateusz B. i Łukasz J. odpowiadali za zabójstwo i rozbój, a brat tego ostatniego za rozbój. Tak zakończył się nocny napad po wielką gotówkę… której nie było!

Do napadu doszło w nocy z 2 na 3 maja 2020 roku. 25-letni Łukasz J. wraz z młodszym o cztery lata bratem Bartłomiejem i partnerem ich siostry 26-letnim Mateuszem B., postanowili okraść 62-letniego mieszkańca Jodłówki-Wałek.

Mateusz B. zeznawała przed sądem, że pomysł, aby okraść samotnego mężczyznę zrodził się w trakcie rozmowy z dziewczyną, siostrą braci J. Opowiedziała mu, że 62-latek jest majętnym człowiekiem i może posiadać u siebie dużo gotówki. Mateusz B. namówił później jej braci do napadu.

Do samego napadu doszło spontanicznie, gdy cała trójka była pod wpływem alkoholu. Kominiarki zrobili z obciętych rękawów starej bluzy, w których wycięli otwory na oczy.

Do domu ofiary wdarli się tylko Mateusz B. i Łukasz J. Zadzwonili do drzwi i gdy 62-latek wyszedł, rzucili się na niego z pięściami. Pobitego przywiązali kablami to stołu stolarskiego i zaczęli plądrować dom. Zajęło im to około godziny. W ich ręce wpadły w sumie przedmioty o wartość ponad 4 tys. zł. Za kilka z nich, które sprawcom udało się sprzedać, kupili alkohol i jedzenie w fast foodzie.

W czasie napadu młodszy z braci J. stał na skraju lasu na czatach. Nie widział tego co dzieje się w środku, w razie gdyby ktoś się zbliżał, miał zadzwonić dzwonkiem znajdującym się przy furtce przed posesją.

4 maja ciało 62-latka znalazł jego brat. Sekcja zwłok wykazała, że miał połamane żebra, pęknięcie czaszki, wstrząśnienie mózgu oraz liczne krwiaki podpajęczynówkowe.

Nocny napad: wyrok za zbrodnię

Mateusz B. został skazany na 25 lat więzienia, a Łukasz J. na 14 lat. Jego brat Bartłomiej J., który stał wtedy na czatach i pomagał plądrować dom, został skazany na 2 lata więzienia.

– Sprawcy, działając w ramach uzgodnionego podziału ról, w tym dwóch z nich działając także z zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonego, wtargnęli do jego domu i zastosowali wobec niego przemoc. Wielokrotnie bili go pięściami po głowie, tułowiu i kończynach. Dodatkowo kopali go po całym ciele i skrępowali – relacjonował rzecznik sądu okręgowego w Tarnowie, sędzia Tomasz Kozioł.

Fot. pixabay.com