Okradli WOŚP – szczytny cel, mniej szczytne pobudki

Okradli WOŚP. Jedna zbiórka WOŚP i 5 osób, które oprócz więzów krwi łączyło zamiłowanie do pieniędzy – 51-letnia kobieta, jej dwie córki w wieku 20 oraz 25 lat i dwóch mężczyzn.

Niektórzy karani w przeszłości za kradzieże. Wszyscy uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na terenie Sopotu i Gdańska w 2017 roku. Można pomyśleć, że wolontariat miał być pewnego rodzaju odkupieniem win. Tak się jednak nie stało. Rządza pieniądza okazała się tak duża, że wszyscy solidarnie za pomocą pęsety wyciągali pieniądze z zaplombowanych puszek. W tej sposób z datków „wyparowało” ponad 4 tys. zł. Trzy kobiety i dwaj mężczyźni przyznali się do winy. Mieli jednak usprawiedliwienie… pieniądze chcieli przeznaczyć na szczytny cel, a mianowicie na zorganizowanie wesela młodszej z córek.

Nie tylko ci, którzy okradli WOŚP

Jedni mówią, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. W opozycji do nich stoją natomiast ci, którzy na więzy krwi zawsze mogą liczyć. Jednoczą się, by dać upust ciemnej stronie charakteru. Działają przeciwko obcym, ale równie często na celownik biorą tych z kolejnych gałęzi drzewa genealogicznego. Na wspomnianym zdjęciu pozują wszyscy. Z jedną różnicą – nie jest to fotografia rodzinna, a więzienna.

„Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej – odstraszającym przykładem” – to słowa Alberta Einsteina. Geniuszu odmówić mu nie można. Potwierdzenie tych słów i dowód na to, jak niedaleko pada jabłko od jabłoni, znajdziemy w aktach niejednej sprawy. Niekiedy role się jednak odwracają, więzy krwi słabną, a wówczas dochodzi do jej rozlewu. W rodzinnym kręgu.

„Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić”, jak mawia Maxime Chattam. Jedne wspólnie rządzą przestępczym światem, w innych rodzinach chroni się tych, którzy nim zawładnęli. Znajdą się i takie, które zatruwają się od środka. I rozpadają.

Chcesz poznać więcej tego typu spraw? Sięgnij po Detektywa 12/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nie tylko na zdjęciu, czyli kryminalne więzy krwi). Cały numer do kupienia TUTAJ.