Olkusz: pożar pustostanu i zarzut zabójstwa

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 42-letniego bezdomnego mężczyznę, który substancją łatwopalną oblał drzwi pustostanu, a następnie podpalił. Pożar to jedno, ale wyniku podpalenia śmierć poniósł 44-letni, bezdomny mężczyzna.

Do tragicznego pożaru doszło 21 kwietnia br., około godz. 23.40.  Dyżurny olkuskiej Policji został powiadomiony, że przy ulicy Krakowskie Przedmieście pali się pustostan. Błyskawicznie na miejscu pojawili się policjanci i pozostałe służby ratunkowe.

W budynku znaleziono mężczyznę, który pomimo podjętej reanimacji zmarł. Na miejscu, pod nadzorem prokuratora, przeprowadzono oględziny, podczas których zabezpieczono ślady wskazujące na podpalenie.

Dowody zabezpieczone na miejscu pożaru, nagranie z monitoringu oraz dotarcie do świadków  zdarzenia pozwoliło śledczym na szybkie wytypowanie sprawcy. 42-letni bezdomny został zatrzymany już na następny dzień. Jak ustalili policjanci, mężczyzna w przeszłości pomieszkiwał w tym pustostanie.

Pożar i śmierć w jednym miejscu

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie 23 kwietnia zarzutu zabójstwa z tzw. zamiarem ewentualnym. (art.148 §1 kk).

Jak ustalili śledczy, sprawca, używając nieustalonej substancji łatwopalnej poprzez jej rozlanie i podpalenie przy drzwiach wejściowych do opuszczonego budynku położonego przy ulicy Krakowskie Przedmieście, spowodował pożar drewnianej klatki schodowej i stropu, w wyniku którego odciął pokrzywdzonemu drogę ucieczki.

Mężczyzna w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarł. 44-latek nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

W sobotę (24 kwietnia br.)  Sąd Rejonowy w Olkuszu, po rozpatrzeniu wniosku miejscowej prokuratury, zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.

Miesiąc temu pisaliśmy także o tragicznym w skutkach pożarze. Zobacz TUTAJ.

Źródło: policja.pl