Operacja „Zidentyfikuj mnie”. Interpol prosi o pomoc

Operacja “Zidentyfikuj mnie” to publiczny apel mający na celu zidentyfikowanie 22 kobiet, które prawdopodobnie zostały zamordowane w Belgii, Niemczech i Holandii, ale których tożsamości nigdy nie ustalono. Większość z nich straciła życie 10, 20, 30, a nawet 40 lat temu.

Pomimo zakrojonych na szeroką skalę dochodzeń policyjnych kobiet tych nigdy nie zidentyfikowano. Zebrane dowody sugerują, że mogły pochodzić z innych krajów, niż te, w których zostały zamordowane. Kim są, skąd pochodzą i dlaczego znalazły się w tych krajach, nie wiadomo.

W ramach operacji Identify Me INTERPOL po raz pierwszy upublicznił niektóre szczegóły dotyczące Czarnych Not. Wykorzystuje się je do poszukiwania informacji i danych wywiadowczych na temat niezidentyfikowanych ciał oraz do ustalenia okoliczności śmierci.

Na stronie www.interpol.int/How-we-work/Notices/Operation-Identify-Me  można obejrzeć rekonstrukcje twarzy niektórych z zamordowanych kobiet. Ponadto są tam filmy i zdjęcia przedmiotów, takich jak biżuteria i odzież, znalezionych w różnych miejscach na lądzie i wodzie, gdzie porzucono szczątki kobiet. Śledczy mają nadzieję, że ktoś może je rozpoznać.

Operacja „Zidentyfikuj mnie”: co znajdziesz w internecie?

Informacje dostępne na stronie internetowej INTERPOLu obejmują wiele innych cech. Są tam m. in. szacowany wiek, kolor włosów, kolor oczu i inne cechy fizyczne. Policja uważa, że niektóre z zamordowanych kobiet pochodziły z określonych regionów Europy Wschodniej. Ich identyfikacja może również dostarczyć dowodów na sprawców tych przestępstw.

Od 2021 r. INTERPOL zapewnia śledczym nowe globalne narzędzie, bazę danych I-Familia. Pomaga ona w identyfikacji nieznanych dział poprzez międzynarodowe dopasowanie pokrewieństwa DNA rodziny.

W przypadku biologicznych krewnych, którzy uważają, ze jedna z kobiet może być ich zaginiona ukochana osoba, policja krajowa po skontaktowaniu się może współpracować z INTERPOLem w celu międzynarodowego porównania DNA. Formularze kontaktowe znajdują się na dole każdego podsumowania sprawy.

Jeśli pamiętasz znajomego, członka rodziny lub koleżankę, która nagle zniknęła, przyjrzyj się. Potem skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, jeśli masz jakiekolwiek informacje na temat którejkolwiek z ofiar.

Szczegółowe opisy poszczególnych spraw znajdziesz TUTAJ

Źródło: policja.pl