Patrycja P. – zabójstwo ciężarnej 13-latki

Czarna kartka z kalendarza: 12 stycznia. 12 stycznia 2021 roku, została zamordowana Patrycja P. 13-latka została zabita przez 15-letniego Kacpra Ś. z Piekar Śląskich, z którym była w ciąży!

Patrycja P. z Bytomia zaginęła 12 stycznia 2021 roku. Szukał jej cały Śląsk. Przesłuchano jej chłopaka. 15-letni Kacper Ś. twierdził, że wieczorem pokłócili się i dziewczyna pobiegła w kierunku ul. Bytomskiej w Piekarach Śląskich i wsiadła do autobusu. Razem z policjantami jeździł po znajomych i wskazywał potencjalnych świadków. Na właściwy trop naprowadził funkcjonariuszy dopiero jeden z mężczyzn, który tego dnia widział Kacpra i Patrycję jadących razem w autobusie. Nastolatek natychmiast zmienił wersję. Przyznał, że wsiadł do autobusu z dziewczyną, twierdził, że następnie poszli na spacer i ktoś ich napadł. Ostatecznie przyznał się do zabójstwa. Wskazał miejsce, w którym pozostawił ciało. 13 stycznia znaleziono ciało Patrycji na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich, niedaleko supermarketu. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczyna zginęła od licznych ciosów zadanych nożem w klatkę piersiową i okolice brzucha. Okazało się także, że nastolatka była w ciąży.

Po zatrzymaniu przez policję Kacpra umieszczono w schronisku dla nieletnich. W chwili pozbawienia Patrycji życia nie miał ukończonych 15 lat – do tragedii doszło na dzień przed jego urodzinami. 

Patrycja P. była z nim w ciąży

Proces w sprawie odbył się w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Sąd dysponował opinią zespołu diagnostycznego przy schronisku dla nieletnich, zespołem specjalistów sądowych oraz opinią biegłych psychiatrów.

16 grudnia 2021 roku zapadło postanowienie sądu, który stwierdził, że nieletni Kacper dokonał zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem małoletniej Patrycji P. Jednocześnie swoim zachowaniem dopuścił się kolejnego czynu karalnego – używając przemocy, doprowadził do przerwania ciąży w sytuacji, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki.

Sąd uznał także, że kolejnym czynem karalnym było obcowanie płciowo od kwietnia 2020 roku do 10 stycznia 2021 roku z małoletnią dziewczyną, która nie miała ukończonego 15 roku życia. Orzeczono wobec niego ośrodek poprawczy w postaci umieszczenia chłopaka w zakładzie poprawczym.

– Według ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, środki poprawcze wykonuje się do osiągnięcia 21 roku życia – mówił sędzia.