Paul Kawczak zabierze się w ciemność…

Kanadyjski pisarz, Paul Kawczak napisał książkę, która została wyróżniona licznymi nagrodami. Jest niesamowitą, pełną erotyzmu powieścią przygodową, nawiązującą do „Jądra ciemności” Josepha Conrada. To przesiąknięta realizmem magicznym opera pożądania i bólu.

Pewnego wrześniowego poranka 1890 roku Pierre Claes, belgijski geometra, któremu król Belgów Leopold II zlecił dokonanie rozbioru Afryki, wyrusza z Leopoldville na północ. Misją Claesa jest zmaterializowanie na pustkowiu dokładnej linii tego, co Europa nazywa wówczas postępem. Na pokładzie parowca płynącego w dół rzeki Kongo towarzyszą mu bantuscy robotnicy oraz Xi Xiao, chiński mistrz tatuażu, a zarazem kat specjalizujący się w lingchi – sztuce cięcia i okaleczania ludzkiego ciała. Xi Xiao widzi przyszłość: wie, jaką potwornością jest kolonizacja, i wie, że pokocha geometrę. „Ciemność” to historia okaleczenia.

Paul Kawczak urodził się 12 listopada 1986 roku w Besançon we wschodniej Francji w rodzinie o polskich korzeniach. Studiował matematykę i fizykę, które porzucił na rzecz literatury francuskiej (Uniwersytet Franche-Comté, Uniwersytet Sztokholmski). W 2011 wyjechał do Quebecu i tam się osiedlił. W 2016 roku obronił pracę doktorską. Praca dotyczyła francuskiej powieści przygodowej okresu międzywojennego. W szczególności twórczości André Malraux, Josepha Kessela oraz Blaise’a Cendrarsa i Pierre’a Mac Orlana. Jest wykładowcą literaturoznawstwa na UQAM i redaktorem w wydawnictwie La Peuplade. Już podczas studiów Paul Kawczak poświęcił się twórczości literackiej.

Ciemność, Paul Kawczak – już w sprzedaży!