Wydaje się, że „Pershinga” nie trzeba przedstawiać nikomu. Andrzej K. był niekwestionowanym liderem gangu pruszkowskiego. Miał wielu wrogów, o czym świadczyć mogą chociażby trzy zamachy przeprowadzone na jego życie w latach 90. „Pershing” był bez wątpienia niezwykle wpływową osobą.
Zadawał się z ludźmi sukcesu, politykami. To nie zagwarantowało mu jednak bezpieczeństwa – został zabity 5 grudnia 1999 roku, kiedy wraz ze swoją partnerką wracał z narciarskiego stoku w Zakopanem. Miejscu, które w mafijnym światku uważane było za teren neutralny i potencjalnie bezpieczny. Według niepisanej umowy, Zakopane było wolne od jakichkolwiek gangsterskich porachunków. Tego dnia ta zasada została jednak złamana. Egzekucji dokonano w momencie, gdy towarzysząca mu kobieta poszła zwrócić sprzęt narciarski, a „Pershing” pakował bagaże do samochodu. Z zaparkowanego po przeciwnej stronie auta, wyszło dwóch zamaskowanych mężczyzn. Padły strzały prosto w głowę gangstera. Kiedy leżał już na ziemi, padły kolejne. Po wszystkim, sprawcy egzekucji szybko oddalili się z miejsca zdarzenia. Nie udało się ich zatrzymać, pomimo natychmiastowej blokady dróg.
Nie tylko „Pershing”
Pierwsza oficjalna wzmianka, dotycząca zorganizowanej działalności o charakterze przestępczym, pojawiła się w Polsce 1902 roku. W słowniku Karpowicza określono ją jako „stowarzyszenie rozbójników i przemytników”. Dziś – powiedzieć o świecie, w którym trup ściele się gęsto, że było to stowarzyszenie rozbójników – to tak, jakby nie powiedzieć nic. Sprawiedliwość, bezwzględność, bezkarność – to wartości, którymi kierował się świat mafii.
Gangsterskie porachunki, mafijne prawo i mafijna sprawiedliwość – istniały zawsze. Okres ich świetności przypada na lata 90. XX wieku. Transformacja społeczna i gospodarcza okazała się ogromną szansą dla rozwoju przestępczości zorganizowanej w Polsce. Dziś – choć nadal żywa – jej struktury przypominają odwrotność tych istniejących lata temu.
Chcesz poznać inne gangsterskie porachunki? Sięgnij po Detektywa 8/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Bezwzględny świat mafii, czyli najsłynniejsze gangsterskie porachunki). Cały numer do kupienia TUTAJ.