„Pershing” został zamordowany na urlopie

Czarna kartka z kalendarza: 5 grudnia. 5 grudnia 1999 roku, w Zakopanem, nieopodal hotelu Kasprowy, został zamordowany „Pershing”.

Andrzej Kolikowski, czyli „Pershing” urodził się 1954 roku w Ołtarzewie. Z zawodu był mechanikiem samochodowym. Szybko zdobył kontakty w świecie przestępczym. Jego pasją były wyścigi konne i ruletka. Przewodził grupie ożarowskiej, ale z czasem stał się liderem gangu prószkowskiego. W 1994 roku przeprowadzono trzy nieudane zamachy na jego życie.

„Pershing” miał głowę do interesów, ale bywało, że trafiał też za kraty. Po opuszczeniu w 1998 roku aresztu został powoli odsunięty od władzy gangu pruszkowskiego. Wtedy zajął się prowadzeniem własnej działalności. Sprawował nadzór nad kilkoma tysiącami automatów do gier losowych, co przynosiło mu wysokie dochody.

5 grudnia 1999, około godziny 15.40 został zamordowany w Zakopanem, w pobliżu hotelu Kasprowy. Przebywał tam na urlopie razem ze swoją przyjaciółką. Akurat pakował bagaże do samochodu, kiedy z zaparkowanego po drugiej stronie drogi samochodu wyszło dwóch zamaskowanych mężczyzn i oddali dwa strzały w głowę Kolikowskiego. Kolejne strzały, tym razem w klatkę piersiową, „Pershing” leżał już na ziemi.

„Pershing” – wyrok dla zabójcy

Zgodnie z zeznaniami świadka koronnego i uczestnika zabójstwa Adama K., ps. „Dziadek” oraz innymi relacjami i dowodami, do Kolikowskiego strzelał Ryszard Bogucki. W morderstwie uczestniczył również Ryszard Niemczyk ps. „Rzeźnik”, który dla odwrócenia uwagi strzelał z broni automatycznej w powietrze.

W 2003 roku Sąd Okręgowy w Nowym Sączu skazał Ryszarda Boguckiego na karę 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo Kolikowskiego. Natomiast Mirosława Danielaka, ps. „Malizna” na karę 10 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, że powodem zabójstwa była chęć zajęcia przez sprawców wyższej pozycji w gangu pruszkowskim. W 2004 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał wyrok w mocy. Natomiast w 2006 Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrony obu przestępców jako „oczywiście bezzasadne”. W 2007 roku Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej uznał Ryszarda Niemczyka winnym zarzucanych mu 13 czynów, w tym udziału w zabójstwie Kolikowskiego, i skazał go na karę 25 lat pozbawienia wolności.

6 czerwca 2022 roku wydział penitencjarny Sądu Okręgowego w Częstochowie nieprawomocnie zwolnił Boguckiego z odbycia reszty orzeczonej wobec niego kary 25 lat więzienia. Prokuratura złożyła w tej sprawie zażalenie i Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecydował, że Ryszard Bogucki nie wyjdzie na wolność przed upływem kary.

Nikodem „Nikoś” Skotarczak: możesz spać w jego willi. Czytaj TUTAJ.