Piotr Majchrzak: pobili go zomowcy? Nikogo nie skazano

Czarna kartka z kalendarza: 21 maja. 21 maja 1982 roku na cmentarzu na poznańskim Miłostowie odbył się pogrzeb Piotra Majchrzaka. Już wówczas nastolatka uznano za jedną z najmłodszych  ofiar stanu wojennego. Sprawa jego śmierci do dziś nie została ostatecznie rozstrzygnięta przez żaden sąd. Nikt też nie oskarżono i nie ukarano.

19-letniego Piotra Majchrzaka dotkliwie pobito wieczorem 11 maja 1982 roku. Zmarł 18 maja w szpitalu nie odzyskawszy przytomności. Wiele wskazuje na to, że sprawcami śmiertelnego pobicia byli zomowcy. Najprawdopodobniej to oni pałkami skatowali wracającego do domu nastolatka.

Wieczorem we wtorek 11 maja 1982 roku Piotr Majchrzak wracał wraz z kolegą do domu. Była godzina 21. Chłopcy rozstali się u zbiegu dwóch ulicy – Piotr skierował się na ul. Fredry, gdzie znajdował się jego przystanek tramwajowy. Przeszedł obok restauracji WZ i zatrzymał się w pobliżu neogotyckiego kościoła Najświętszego Zbawiciela. Tam też go brutalnie pobito.

Kilka godzin później karetka odwiozła nieprzytomnego chłopaka do szpitala. Jego obrażenia były rozległe i poważne. Piotr Majchrzak nigdy nie odzyskał przytomności. Zmarł tydzień później na skutek odniesionych ran. Jest drugą najmłodszą ofiarą stanu wojennego.

– Oczywiście, że pamiętam, jak zabili tego chłopaka. Widziałem, jak już było po wszystkim, jak go zabierali. Widziałem, jak pogotowie odjeżdżało i widziałem zomowców. Było ich pięciu, może sześciu. Mieli tylko pałki, kaski, tarcze. Później chodzili po kamienicy i pytali, czy ktoś coś widział. Ale nikt nic nie widział – wspominał jednej z mieszkańców kamienicy znajdującej się w pobliżu miejsca tragedii.

Życiorys

Piotr Majchrzak urodził się 12 marca 1963 roku w Poznaniu. Był jednym z czwórki synów Teresy i Jerzego Majchrzaków. Wychował się w domu o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca, matka działaczką opozycji antykomunistycznej.

Majchrzak był uczniem Technikum Ogrodniczego w Rokietnicy. Interesował się ogrodnictwem, sportem i muzyką. Trenował karate. Od nastoletnich lat angażował się w działalność opozycyjną. Według relacji rodziny często miał w ubranie wpięty opornik – symbol sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. Było to powodem częstego legitymowania i zaczepiania go przez funkcjonariuszy.

Piotra Majchrzaka upamiętnia kamień znajdujący się przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Tam, gdzie go pobito.

Piotr Majchrzak: postępowanie umorzono

W Poznaniu, w pobliżu Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan i pomnika Armii Poznań od kilku lat istnieje też zaułek Piotra Majchrzaka. Na tabliczce upamiętniającej 19-latka napisano, że został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy ZOMO w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

“Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej od początku utrudniali prowadzenie dochodzenia i wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Prowadzone w czasach PRL postępowania prokuratorskie zostały umorzone, a prokuratura i sądy wolnej Polski uznały, że śmierć Piotra Majchrzaka mogła nastąpić w wyniku pobicia przez funkcjonariuszy ZOMO” – napisano.

W maju 2019 roku Teresa Majchrzak (kobieta zmarłą w ub. roku)  mówiła PAP, że ubolewa nad tym, iż o rocznicy śmierci jej syna pamięta w Poznaniu coraz mniej osób. “Był taki czas, że poznaniacy pamiętali o rocznicy śmierci Piotra – od kilku lat ta pamięć słabnie. Staram się jednak, by młodzi ludzie znali historię syna” – powiedziała.

Teresa Majchrzak przyznała wówczas, że po pobiciu syna wierzyła, że lekarzom w szpitalu uda się go uratować. “11 maja pożegnał się ze mną rano i już go więcej nie zobaczyłam. Szukałam go całą noc. Potem dostałam telegram, że syn leży na intensywnej terapii. Miałam wielką nadzieję, że on jednak może wyjdzie z tego, ale dziś wiem z dokumentów, że było to niemożliwe – tak strasznie był pobity” – powiedziała. Przyznała też, że do dziś nie może się pogodzić z tym, że sprawcy nie zostali ukarani.

Fot. https://poznan.fandom.com/wiki

Jeśli chcesz kupić wszystkie e-wydania miesięcznika „Detektyw”, które wydaliśmy w 2021 roku, mamy dla Ciebie atrakcyjną propozycję. 12 numerów w cenie 9! Kupując pakiet, dostajesz trzy numery GRATIS. Kup TUTAJ.