Piramida finansowa: „Jezus Chrystus. Mistrz pieniądza”

Piramida finansowa  nie ma szansy na powodzenie. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy próbują oszukać prawa ekonomii. Pewien prezenter radiowy napisał książkę „Jezus Chrystus. Mistrz pieniądza” , którą promował na falach eteru.  Swoje audycje zwykł kończyć chwytliwym sloganem: „Do zobaczenia w niedzielę w kościele”. Oszukał kilkaset osób na 32 miliony dolarów. Za swoją działalność usłyszał trzykrotny wyrok dożywocia. Na szczęście to nie działo się w Polsce, tylko w Ameryce.

Oto szczegóły tego przestępczego procederu.

William Neil Gallagher nazywał siebie „Doktorem od pieniędzy”. Jako charyzmatyczny prezenter radiowy w Dallas udzielał porad finansowych o tematyce chrześcijańskiej, głosem pełnym autorytetu i ciepła.

„Ludzie są ważniejsi niż zyski” – głosił w jednym z odcinków . „Dobry Pan sprawił, że dajemy bezwarunkową miłość i przyjmujemy bezwarunkową miłość. Musisz być pewien, że całkowicie ufasz temu doradcy finansowemu, z którym pracujesz”.

W filmie reklamowym, opublikowanym na YouTube Gallagher przedstawił się jako „prawdziwy Amerykanin”,, którego misją jest pomoc innym w wygodnym i wczesnym przejściu na dostatnią emeryturę.

W swoich programach zawsze odwoływał się do religii, a wszystko po to, aby wzbudzić zaufanie i umocnić swoją pozycję wśród potencjalnych inwestorów –  emerytów.

Piramida finansowa według systemu Ponziego

80-letni William Neil Doc. Gallagher podawał się za licencjonowanego doradcę i proponował inwestycję, którą nazwał Rachunkiem Zdywersyfikowanej Strategii Wzrostu i Dochodu. Obiecał kupić aktywa generujące dochód dla swoich klientów. Zamiast tego wyczerpał praktycznie wszystkie fundusze. Aby ukryć matactwa, dostarczył inwestorom podrobione wyciągi z rachunków pokazujące fałszywe salda.

Gospodarz teksańskiego programu radiowego, “Money Doctor”, został skazany na trzy wyroki dożywocia za wyłudzenie od chrześcijańskich inwestorów ponad 30 mln dolarów . 80 letni mężczyzna wykorzystał w tym celu piramidę finansową tzw. system Ponziego.

Schemat Ponziego zaprojektowany przez Gallaghera trwał przez prawie dekadę! W celu wyłudzenia pieniędzy wykorzystywał starą jak świat wadę przeciętnego człowieka – naiwność. Werbował ludzi w kościołach pokazując się od strony dobrego chrześcijanina.

Wyrok w sprawie 80-letniego Williama Neila Doc. Gallaghera zapadł w na początku listopada.   Kilkanaście z ponad 60 starszych ofiar oszustwa zeznało podczas rozprawy sądowej, że straciło od 50 tys. do 600 tys. dolarów zainwestowanych w Gallagher Financial Group. Niektórzy mówili, że musieli sprzedać swoje domy, pożyczyć pieniądze od dzieci lub podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, by uzupełnić swoje emerytury z Social Security.

“Bezlitośnie okradał klientów, którzy ufali mu”

“Doc Gallagher jest jednym z najgorszych przestępców, jakich widziałam. (…) Bezlitośnie okradał swoich klientów, którzy ufali mu przez prawie dekadę. Wyłudził 32 mln dolarów od swoich klientów i wykorzystał wiele starszych osób” – zaznaczył cytowana przez AP Lori Varnell, szefowa zespołu ds. oszustw finansowych dla osób starszych w prokuraturze okręgowej hrabstwa Tarrant.

Jak dodała, poznawał swoje ofiary między innymi w kościołach żerując na tych, którzy wierzyli, że jest dobrym chrześcijaninem. 

Był za kratkami od aresztowania w marcu 2019 roku na podstawie wcześniejszych podobnych zarzutów w hrabstwie Dallas. W 2020 roku przyznał się do winy i został skazany na 25 lat więzienia.

“Do zobaczenia w kościele”

Reklamował Gallagher Financial Group w chrześcijańskim radiu z zachętą “Do zobaczenia w kościele w niedzielę”. Opisywał też swój biznes inwestycyjny w książkach jak “Jezus Chrystus, Mistrz pieniądza”.

Piramida finansowa, to struktura, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych. Nazwa piramidy zwanej “schematem Ponziego” pochodzi od jej twórcy Charlesa Ponziego.

Gallagher obiecywał zgodnie z aktami sądowymi swoim klientom od 5 do 8 procent zwrotu z inwestycji. Zdecydowana ich większość to ludzie w od 60 do 90 lat, z klasy średniej. Nie szukali ogromnych zysków, lecz stabilnego funduszu emerytalnego” – zauważa “New York Times”.

Piramida finansowa: Nie udam już nikomu poza Bogiem i moją rodziną

Niektórzy musieli sprzedać swoje domy, pożyczyć pieniądze od swoich dzieci lub podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby uzupełnić składki na ubezpieczenie społeczne. Mówili o utracie zaufania do ludzi  i o depresji, jakiej doświadczyli z powodu utraty pieniędzy przez firmę Gallaghera.

Susan Pippi, jedna z ofiar, powiedziała: „Nie ufam już nikomu poza Bogiem i moją rodziną”

Gallagher trafił do aresztu w marcu 2019 roku oskarżony o dokonanie podobnych oszustw w hrabstwie Dallas. W 2020 roku przyznał się do winy i został skazany na 25 lat więzienia. Tym razem wyrok był znacznie bardziej surowy. 2 listopada sąd w Fort Worth skazał go na trzy dożywocia.

Więcej o piramidach finansowych w Polsce i na świecie przeczytasz TUTAJ.

Źródło: polsatnews.pl, gazeta.pl, cbsnews.com

Fot.: pixabay.com