Podwójne zabójstwo na Grochowie. Jest akt oskarżenia

Podwójne zabójstwo na warszawskim Grochowie, do którego doszło w lutym 2020 roku, zbliża się do sądowego finału. W czwartek, 2 grudnia, Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom mającym związek z tą zbrodnią. To zleceniodawca i sprawcy zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Grozi im dożywocie.

W lutym 2020 r. w jednym z mieszkań na Grochowie znaleziono ciała kobiety i mężczyzny w wieku 84 i 85 lat. Policjantów wezwali krewni pary – byli zaniepokojeni, że od dłuższego czasu nie ma z nimi kontaktu. Funkcjonariusze, którzy weszli do mieszkania, odkryli w nim ciała przykryte stertą ubrań.

Seniorzy byli dalszą rodziną gangstera i nie chcieli zgodzić się na odstąpienie mu nieruchomości. To miało być motywem zabójstwa. Seniorów przed śmiercią ]bito i torturowano. 85-letnia Jadwigę uduszonopoprzez “ucisk na szyję, na twarz oraz na klatkę piersiową”. W podobny sposób zginął jej małżonek.

– Zleceniodawca to 53-letni mężczyzna. Miał związek z „grupą ożarowską”. Wcześniej karano go za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Oskarżono go o podżeganie do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie – mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej. – Kolejne zarzuty dotyczą dokonania kradzieży pieniędzy w kwocie 118 tysięcy dolarów z mieszkania małżeństwa, posiadanie broni palnej bez zezwolenia.

Sprawcom, dwóm mężczyznom w wieku 38 i 43 lat, zostały postawione zarzuty dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

– Oskarżonym grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym wysoką karę na wniosek prokuratora wobec zleceniodawcy oraz dwóch sprawców zabójstwa stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – mówi Łapczyński.

Podwójne zabójstwo małżeństwa na Grochowie

Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku policja zatrzymała osiem osób podejrzanych o udział w tej sprawie. – W trakcie pracy operacyjnej policjanci ustalali, kto mógł dopuścić się zbrodni na dwóch starszych osobach. Rozważali wszelkie ewentualności, biorąc pod uwagę zarówno wątek rabunkowy, jak i powiązania rodzinne. Kilka miesięcy ustaleń i weryfikacji doprowadziło ich do rozwiązania sprawy – informowała wtedy Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

Jeden z podejrzanych był w drodze z Polski do Monachium.Zzatrzymano go na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Mężczyznę, podejrzewanego o zlecenie zabójstwa, policjanci zatrzymali w Ożarowie Mazowieckim. Z ustaleń policji wynika, że był członkiem tzw. ożarowskiej grupy przestępczej.

Broń, gotówka, biżuteria i narkotyki

– W toku prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli 5 sztuk broni, w tym broń maszynową typu “Skorpion”, kuszę, gotówkę w kwocie 230 tysięcy euro oraz 200 tysięcy złotych, kilkaset elementów złotej biżuterii, niewielką ilość narkotyków oraz obraz, najprawdopodobniej pochodzący z kradzieży – podał nadkom. Marczak.

Podejrzanych doprowadzeno do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Usłyszeli tam stosowne zarzuty. Teraz, po prawie rocznym śledztwie, w tej trudnej i skomplikowanej sprawie, sporządzono akt oskarżenia.

Źródło: polskieradio24.pl, gazeta.pl

Fot. Pixabay.com