Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek

Polak na wakacjach to dopiero zjawisko. Narzekamy, marudzimy, puszczają nam hamulce, odpinamy wrotki i jedziemy przed siebie. Bez trzymaki! Niech się dzieje. A jak się źle zadzieje to do odpowiedzialności zostanie pociągnięty rezydent albo pilot wycieczki. Jacy jesteśmy na wakacjach? Czy jest z nami aż tak źle. Sięgnij po Polacy last minute, a sam się przekonasz.

Polacy last minute. Sekrety polskich pilotów to książka i śmieszna, i straszna. Mamy swoje przywary, które wiele z nas potrafi wypunktować. Między innymi zabieranie na później jedzenia z restauracji, picie jakby jutro cały alkohol miał wyparować, narzekanie, że gorąco, że zimno, że za dużo jedzenia i się zmarnuje, albo za mało i zabraknie (ale to akurat cecha narodowa bez względu na okoliczności). To tylko kilka z wielu powtarzających się tematów o których opowiadają w książce rezydenci, przewodnicy i piloci z wieloletnim doświadczeniem.

Ludzie z branży turystycznej potrafią powiedzieć które grupy zawodowe to najtrudniejsi klienci. Czy przyjemnie jeździć z grupami pielgrzymkowymi. Jak zrozumieć zachowania turystów. Czy da się zapanować nad rozhisteryzowaną grupą. To zaledwie kilka z poruszanych w książce zagadnień, które Autorka zebrała w bardzo zgrabną i wciągającą całość..

Polacy last minute to także ciekawe fragmenty – wywiady z socjologami czy psychologami. Te rozmowy pomagają trochę rozgrzeszyć naszych rodaków, nas samych. Wskazują, że dopiero uczymy się i nabieramy kultury podróżowania, i jest coraz lepiej.

Polacy last minute zaciekawi każdego

Niezwykle interesująca jest także końcówka książki, gdzie możemy przeczytać o zagranicznych turystach, którzy odwiedzają Polskę. Trochę może poprawić się samopoczucie, bo okazuje się, że z nami nie jest tak źle. Owszem, może zabieramy kanapki z hotelowej restauracji, ale za to jesteśmy dość dobrze zorientowani w jakim kraju jesteśmy, co możemy zwiedzić itp. Co nie jest takie oczywiste wśród innych nacji, które nie mają tak dużej wiedzy jak np. Polacy. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt kto, skąd pochodzi. Ludziom z Europy nie trzeba tłumaczyć w Oświęcimiu czym był Holokaust. Tymczasem jedna z przewodniczek wspomina, że miała kiedyś grupę z Tajwanu i jedna z turystek zapytała czy wszyscy Żydzi noszą takie same pasiaste stroje na co dzień…

Polak na wakacjach to ciekawe zjawisko. Książka Polacy last minute może zaciekawić każdego. Opisuje wiele opcji podróżowania: od leżenia plackiem nad basenem i po szukanie mocnych doznań w tropikach. Fachowcy wypowiadają się o zorganizowanych grupach którym zależy aby było jak najtaniej i o ekskluzywnych, małych grupkach nastawionych na tematyczne zwiedzanie. Jak się bawią przysłowiowi Janusz i Grażyna, a jak pan prezes…

Dla mnie wstrząsające były trzy zagadnienia osoby chore psychicznie na wakacjach i temat zgonów za granicą. Poza tym niewielki, ale jednak, fragment dotyczący moralności podróżującego. Czasami zależy nam na super atrakcji np. jeżdżeniu słoniem, a nie zdajemy sobie sprawy, albo nie chcemy wiedzieć, że zwierzęta są do tego zmuszane, rażone prądem. Nasze 5 minut przyjemności to wiele lat niewyobrażalnego cierpienia.

Każdy z nas znajdzie w tej książce coś dla siebie. I możne odnaleźć w niej siebie. Po tej lekturze może też inaczej spojrzeć na rezydentkę czy zastanowi się zanim zechce zaspokoić swą próżność i skorzysta z niemoralnej atrakcji turystycznej.

Lektura obowiązkowa, tym bardziej, że czas urlopów za pasem.

Monika Frączak

Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek, Justyna Dżbik-Kluge – już w sprzedaży!

2 komentarze do wpisu „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”

Możliwość komentowania jest wyłączona.