Polak się zbroi. Coraz większe domowe arsenały!

Polak się zbroi. To hasło z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Oczywiście daleko nam do Stanów Zjednoczonych, gdzie prawie każdy może mieć domowy arsenał. W Polsce coraz więcej rodaków marzy o posiadaniu pistoletu.

Z sondażu Pew Research Center z czerwca 2021 r. wynika, że broń posiada 30 proc. dorosłych Amerykanów. Czterech na dziesięciu mieszka w gospodarstwie domowym, gdzie jest ona dostępna. Choć broń palna bywa wykorzystywana również rekreacyjnie, najczęstszym powodem jej posiadania jest troska o własne bezpieczeństwo. W badaniu Instytutu Gallupa z sierpnia 2019 r. 63 proc. respondentów właśnie tym tłumaczyło jej zakup. O tym, że problem przemocy z użyciem broni palnej jest w Stanach „bardzo duży”, przekonana jest jednocześnie połowa Amerykanów.

Przyjrzyjmy się sytuacji nad Wisłą…

Polak się zbroi: trochę statystyki

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2022 r. w Polsce wydano pozwolenia na broń 37 tys. 402 osobom, co oznacza, że ogółem pozwolenie na broń na dzień 31.12.2022 roku miało w naszym kraju 286 tys. 751 os. Co więcej, w 2022 roku padł rekord zarejestrowanych sztuk broni w Polsce. Do końca ubiegłego roku było to ponad 760 tys.! To o ponad 170 tys. sztuk więcej niż w roku

Hitem są zgody na posiadanie broni kolekcjonerskiej i sportowej. Pierwszych w 2022 r. było ich 19 862, co oznacza rok do roku wzrost o ponad 10,6 tys. Pozwoleń na broń sportową wydano w ubiegłym roku 13 147 (dwa razy tyle, ile w 2021 r.). W sumie w naszych rękach znalazło się w 2022 r. ponad 100 tys. sztuk nowo zarejestrowanej broni.

Eksperci twierdzą, że do tak dużych wzrostów przyczyniły się wojna w Ukrainie, chęć zdobycia elementarnych umiejętności posługiwania się bronią oraz rosnąca świadomość, że nie jest to zarezerwowane dla wybranych.

Informacje na temat zarejestrowanej broni podaje policja. Wynika z nich, że począwszy od 2016 r., liczba egzemplarzy zwiększała się w stabilnym tempie około 40 tys. sztuk rocznie. Np. na przestrzeni 2020 r. wzrost wyniósł 36,4 tys., czyli był dwukrotnie niższy niż w 2021 r.

Ubiegły rok był rekordowy również pod względem zwiększenia się liczby pozwoleń na broń. W tym przypadku również można było mówić o stabilizacji. Zaczęła się w 2017 r., odkąd pozwoleń przybywało od 8 do 10 tys. rocznie. Tymczasem w 2021 r. wzrost wyrósł aż 17,4 tys., a 31 grudnia liczba pozwoleń wynosiła 252,3 tys.

Rekord za rekordem

Polska nie jest jedynym krajem, w którym świetnie sprzedaje się broń palna. W kwietniu ubiegłego roku media informowały o tym, że w Stanach Zjednoczonych rekord sprzedaży padł drugi rok z rzędu. W sierpniu agencja Associated Press podała nawet, że w kraju zaczęło brakować amunicji. Rekordy sprzedaży najczęściej tłumaczone były pandemią i niepokojami społecznymi.

Zdaniem ekspertów w Polsce przyczyny są inne. – System dostępu do broni znacznie różni się od tego w USA, więc nie stosowałbym tak prostych analogii – mówi Andrzej Turczyn, popularyzator broni palnej i autor bloga Trybun.org.pl.

– W Polsce raczej mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej. Zainteresowanie dostępem do broni wzmaga się wskutek podpatrywania zachowań znajomych. Im więcej osób ma pozwolenie, tym więcej dowiaduje się, że jego zdobycie jest możliwe – wyjaśnia.

Eksperci twierdzą, że do tak dużych wzrostów przyczyniły się wojna w Ukrainie, chęć zdobycia elementarnych umiejętności posługiwania się bronią oraz rosnąca świadomość, że nie jest to zarezerwowane dla wybranych.

– Polacy zrozumieli, że uzyskanie pozwolenia jest w ich zasięgu – mówi Mariusz Kaczmarczyk, właściciel jednej z największych strzelnic w kraju. Tłumaczy, że w przypadku ubiegania się o zezwolenie na broń kolekcjonerską czy sportową postępowanie administracyjne jest opisane w ustawie o dostępie do broni i amunicji. Mówi o dostarczeniu do wydziału postępowania administracyjnego policji konkretnych dokumentów.

Polak się zbroi: to nie jest takie proste!

Uzyskiwanie pozwolenia na broń jest żmudnym i długotrwałym procesem. Aby w ogóle móc przejść przez procedurę, należy mieć ukończone 21 lat. W przypadku broni sportowej lub myśliwskiej pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat. Tylko na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego lub stowarzyszenia obronnego.

Oprócz osiągnięcia odpowiedniego wieku, trzeba posiadać miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie być uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych, nie być skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa, nie stanowić zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego, a do tego posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym. Trzeba też przedstawić ważną przyczynę, czyli konkretnie umotywować, w jakim celu chce się zdobyć pozwolenie.

Źródło: gazetaprawna.pl, se.pl, policja.pl

Fot. pixabay.com