Poszukiwany Rafał Pacyna. Zarzut podwójnego zabójstwa

Dramat rozegrał się 16 lat temu, 2 stycznia 2006 roku.  W kamienicy przy ul. Modrzejowskiej w Będzinie wybuchł o godz. 5.20 groźny pożar. Akcja ratownicza prowadzona była w bardzo ciężkich warunkach. Gaszenie utrudniały kłęby gęstego dymu. W płomieniach zginęły dwie osoby. Przyczyny pożaru początkowo były nieznane.

– Znaleźliśmy zwłoki mężczyzny, drugie są zbyt zwęglone, by ustalić płeć ofiary – mówił dziennikarzom aspirant sztabowy Leszek Kurek z będzińskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Według lokatorów sąsiednich domów w pożarze zginęła kobieta, do której należała kamienica, oraz mężczyzna, który pracował dorywczo przy pracach remontowych w budynku.

– To z pewnością ona, bo często bywała w mieszkaniu, gdzie wybuchł pożar – powiedział dziennikarzom lokator mieszkania przylegającego do spalonego budynku. – Ten budynek zawsze był pechowy, cztery lata temu też wybuchł w nim pożar, ale wtedy nikt nie ucierpiał.,

Większość mieszkań w spalonej kamienicy nie była zamieszkana. Pożar wzbudził przerażenie mieszkańców sąsiednich budynków, którzy bali się, że będą musieli opuścić mieszkania i uciekać przed płomieniami. Nie było jednak konieczności ewakuacji. W akcji gaśniczej nie ucierpiały też sklepy na parterze spalonego budynku.

Początkowo wydawało się,  że to jeden z tych pożarów, kiedy ludzie giną w płomieniach. Szybko okazało się, że sprawa ta miała drugie dno. Okazało się, że ofiary pożaru zostały zamordowane, a ktoś podpalił mieszanie dla zatarcia śladów zbrodni.

Na celowniku śledczych znalazł się 26-letni wtedy Rafał Pacyna. Według policyjnych detektywów to on w noc sylwestrową z 2005 r. na 2006 r. przy ul. Modrzejowskiej w Będzinie sprawca zamordował właścicielkę mieszkania Jadwigę S.  i dozorcę Tadeusza B. Mężczyzna najpewniej był przypadkowym świadkiem zabójstwa. Podejrzany zadał wiele ciosów toporkiem do mięsa. Po morderca zbrodniarz  podpalił budynek, by zatrzeć ślady.

Poszukiwany Rafał Pacyna: jak doszło do zbrodni

Mężczyzna prowadził w kamienicy lokal „O kurczę”. Od pewnego czasy ego zalegał z czynszem. Śledczy uznali, że to on jest sprawcą tej okrutnej zbrodni.

Śledztwo trwało kilka lat, równie długo trzeba było czekać na wyrok w tej sprawie. Trzy razy Sąd Okręgowy w Katowicach wydawał wyroki w tej sprawie.

Pierwszy w 2008 r. – dożywocie dla obu oskarżonych. W kolejnym wyroku z 2015 r. obu uznano za niewinnych i wypuszczono na wolność.

W kolejnym wyroku w 2019 r. na dożywocie skazano tylko Pacynę, a Mariusza Ż. uniewinniono. Krótko przed jego ogłoszeniem Pacyna zniknął i nie ma go do dziś. W lutym 2021 r. wyrok dożywocia się uprawomocnił.

W lipcu 2021 roku śledczy wydali za nim Europejski Nakaz Aresztowania za podwójne morderstwo i podpalenie kamienicy.

Od tego czasu mężczyzna ukrywa się przez organami ścigania. Mógł też zmienić wygląd. Jak ustalono, poszukiwany utrzymywał kontakty z zagłębiowskimi pseudokibicami. W lipcu 2021 roku sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania, ponieważ pojawił się wątek (sprawdzany przez policjantów), że mężczyzna może przebywać za granicą.

Wszystkie osoby mające informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji pod numerem telefonu 798032366 lub najbliższą jednostką Policji.

Policja przekazała, że Rafał Pacyna urodził się 7 września 1980 roku. Aktualnie ma 42 lata. Jego ostatnie miejsce zameldowania to budynek przy ulicy Stefana Żeromskiego 12 w Będzinie.

Mężczyzna waży ok. 70-89 kg i ma ok. 176-180 cm wzrostu. Ma krótkie ciemne włosy i pełne uzębienie. Policja dodała, że jego wargi są cienkie.

Mężczyzna ma normalne uszy, jego nos jest średni i prostolinijny. Ma długie nogi i szczupłe palce u nóg. U rąk są długie. Jego twarz jest owalna.

Przed kilkoma dniami poszukiwany Rafał Pacyna trafił na stronę policyjnej kampanii “EU Most Wanted 2023”. W akcji chodzi o pomoc społeczeństwa w zlokalizowaniu zbiegów, którzy krążą po całej Europie. Komenda Miejska Policji w Lesznie informuje o najbardziej poszukiwanych przestępcach z Polski. Mundurowi z całej Europy za zabójstwa ścigają Jacka Jaworka, Kamila Żyłę i Rafała Pacynę.

Na stronę internetową Most Wanted trafiły kolejne nazwiska poszukiwanych przestępców. W 2023 roku na stronie zamieszczono ponad 50 profili przestępców powiązanych z poważnymi przestępstwami m.in. zabójstwami, handlem ludźmi, rozbojami i cyberprzestępstwem.

Mundurowi podkreślają, że podczas poszukiwań zbiegów kluczowa jest, nie tylko współpraca między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Ważna jest pomoc obywatelek i obywateli, bo przestępcy uciekają z kraju do kraju przed służbami. Wystarczy wejść na stronę eumostwanted.eu gdzie umieszczono zdjęcia z opisem ściganych.

Wcześniejsze kampanie Most Wanted zakończyły się sporym sukcesem. Dzięki wielu anonimowym informacjom prowadzącym do aresztowań. Na stronie internetowej zamieszczono listę 408 profili uciekinierów, a 146 aresztowano. 50 poszukiwanych trafiło za kraty w wyniku opublikowania profilu zbiega na stronie internetowej.

Źródło: policja.pl, fakt.pl, wp.pl, naszemiasto.pl

Fot. policja.pl