Poznań: Zabójca przez miesiąc mieszkał ze zwłokami

Poznań: Na 10 lat więzienia skazał w środę poznański sąd 59-letniego Przemysława H. Mężczyzna zabił swojego kolegę uderzając go siekierą w głowę; potem przez około miesiąc mieszkał ze zwłokami. Nie było to łatwe. Wprawdzie siekierę  i zakrwawioną kołdrę wyrzucił do kontenera na śmieci, ale w mieszkaniu pozostały zwłoki! Ciało zaciągnął do łazienki, bo nie mógł na nie patrzeć. Mył się w kuchni, a potrzeby fizjologiczne załatwiał na dworze.

Pierwszym tropem w tej sprawie był komunikat rzecznika prasowego wielkopolskiej policji:

– W poniedziałek, 28 grudnia 2020 roku, policjanci z Wildy odebrali od kobiety zgłoszenie o zaginięciu jej brata, z którym nie było kontaktu od kilku tygodni. Funkcjonariusze, którzy zajęli się tą sprawą, ustalili, że 44-latek zamieszkiwał z innym mężczyzną od kilku tygodni w jednym z mieszkań przy ul. Zmartwychwstańców. Tam odnaleziono ciało. Biegły stwierdził, że mężczyzna nie żyje od co najmniej dwóch tygodni…

Zwłoki był już w stanie znacznego rozkładu

Do zabójstwa przyznał się 59-letni Przemysław H., z zawodu ślusarz, karany za kradzież. Nie pracował. Ze zbierania złomu, jak podał do protokołu, wyciągał 500 zł miesięcznie. Policjanci widzieli na stole szklankę z niedopitą fioletową cieczą. Gdy nie starczało na najtańsze piwo, oskarżony pił denaturat. W kawalerce na Wildzie mieszkał od 25 lat. Kilka lat temu przepisał mieszkanie na córkę. Pozwoliła mu tam zostać, płaciła czynsz i rachunki.

 Przemysław H. poznał Roberta K. w 2018 roku. Jak mówił, poznali się w parku, razem pili piwo. Robert K. miał poprosić oskarżonego, żeby mógł się u niego zatrzymać na kilka dni, zanim sobie czegoś nie znajdzie. Potem – według relacji oskarżonego – miało dochodzić do awantur między mężczyznami, Przemysław H. podkreślał, że był zastraszany i terroryzowany przez Roberta K.

Proces ruszył w środę 22 września 2021 roku. Sąd Okręgowy wydał wyrok po zaledwie jednej rozprawie. Jak powiedziała Katarzyna Błaszczak z biura prasowego poznańskiego sądu okręgowego, sąd uznał winę Przemysława H. i skazał go na karę 10 lat pozbawienia wolności.

Poznań: “Zabiłem w obronie własnej”

Poznań: W środę przed sądem Przemysław H. przyznał się do dokonania zabójstwa, ale podkreślił, że do zbrodni doszło w obronie własnej.

– Stało się to bardzo szybko, nawet nie wiem, kiedy i jak. Robert przyszedł do mnie pijany, jakby pod wpływem narkotyków, groził, że mnie zabije. Wpuściłem go do domu, bo groził, że mi rozwali drzwi, to nie było już pierwszy raz. Machał mi tą siekierą przed głową. Jak go wpuściłem, to go nie poznawałem, był jakiś nerwowy, pod wpływem jakiś środków. Nie wiedziałem, co się dzieje, a on machał mi tą siekierą przed głową, zamierzał się na mnie – mówił w sądzie oskarżony.

– Próbowałem z tego mieszkania wyjść, wziąłem kurtkę. Robert nie pozwolił mi wyjść, kazał mi wejść do pokoju i siąść na fotelu, cały czas wymachując tą siekierą. Między tymi atakami zrobił sobie przerwę, żeby się napić piwa i zapalić papierosa. Ja byłem bardzo zdenerwowany i wtedy chwyciłem tę siekierę i go uderzyłem. Uderzyłem go w głowę, ale jakby chciał się na mnie rzucić i z tych nerwów uderzyłem go jeszcze raz. Nie pamiętam, czy uderzyłem go obuchem, czy ostrzem to były takie nerwy. Potem on się osunął, uderzył jeszcze głową o ścianę i upadł. Ja wyszedłem z domu, było ciemno. On się nie ruszał – dodał.

Poznań: Zwłoki leżały w łazience

Przemysław H. powiedział, że zwłoki kolegi zaciągnął do łazienki, zaś siekierę zawinął w zakrwawioną kołdrę i wyrzucił do kosza na śmieci. Wskazał, że później nie korzystał z łazienki, mył się w kuchni.

Oskarżony pytany, ile czasu minęło od tego zdarzenia do jego zatrzymania przez policję zaznaczył, że dokładnie nie pamięta, ale – jak mówił – mogło to być około trzech tygodni.

– Przykro mi, że to się stało, bardzo tego żałuję – powiedział w sądzie oskarżony. Przeprosił także rodzinę Roberta K., jego siostry były obecne na sali rozpraw.

Siostra Roberta K., Katarzyna, powiedziała w sądzie, że ostatni raz brata widziała w dniu zbrodni. Jak mówiła, brat przyszedł tego dnia do domu, nie był pijany.

– Mój brat miał rodzinę, miał ojca, który go kochał, miał siostry. To nieprawda, że nie miał gdzie się podziać; przeklinam dzień, w którym poznał oskarżonego. Wiedziałam, że mieszkał u tego pana. Ten pan bywał też u nas w domu. Ojciec dawał temu panu jakieś 700 zł, z tego, co wiem, to Robert wynajmował tam pokój. Dostawał też jedzenie. Mój brat nie brał narkotyków. Jedyne co brał to tabletki przeciwbólowe na migrenę, bo miał ciężkie migreny. To była połowa listopada. Przyszedł do ojca po tę nieszczęsną siekierę. Powiedział ojcu, że musi porąbać stare meble. Tak powiedział ojcu. I tego dnia był trzeźwy – mówiła.

Dodała, że następnego dnia jego telefon już nie był aktywny, “a od ojca zawsze odbierał”. Kiedy Robert K. nie odwiedził rodziny w święta, zgłoszono jego zaginięcie.

Katarzyna J. przyznała, że ojciec utrzymywał jej brata. Dodała, że brat miał problem alkoholowy, rodzina miała rozważać umieszczenie go w specjalnym ośrodku, aby mu pomóc.

Poznań: Nie czułem, bo piłem

Przesłuchiwany w środę policjant zeznał, że na korytarzu nie było czuć rozkładających się zwłok. Nieprzyjemny zapach uderzył ich dopiero, gdy otworzyli drzwi do łazienki.

– Nie czułem smrodu rozkładających się zwłok, ale codziennie piłem piwo i wódkę – stwierdził Przemysław H. – Po pogotowie nie zadzwoniłem, bo widziałem, że Robert nie żyje.

Sąd w Poznaniu poprowadził proces błyskawicznie i po kilku godzinach skazał Przemysława H. za zabójstwo na 10 lat więzienia.

Źródło: polsatnews., poznan.wyborcza.pl,

Fot. Pixabay.com