Prawo dotyczące zabójstw a jurysdykcja

W Stanach Zjednoczonych prawo dotyczące zabójstw jest zróżnicowane. Kluczowa jest tu jurysdykcja. W większości jurysdykcji istnieje hierarchia czynów, określanych zbiorczo jako zabójstwo, z których najpoważniejsze są morderstwa pierwszego stopnia i zbrodnie. A następnie morderstwa drugiego stopnia, po których następuje zabójstwo dobrowolne i nieumyślne, które nie są tak poważne. Kończąc ostatecznie na usprawiedliwionym zabójstwie, które nie jest przestępstwem.

Ponieważ istnieją co najmniej 52 właściwe jurysdykcje, z których każda ma własny kodeks karny, jest to znaczne uproszczenie.

Skazanie również różni się znacznie w zależności od konkretnego zarzutu morderstwa. „Dożywocie” to powszechna kara za morderstwo pierwszego stopnia, ale jej znaczenie jest bardzo różne. Kara śmierci jest wyrokiem prawnym w 28 stanach oraz w federalnych cywilnych i wojskowych systemach prawnych. Stany Zjednoczone są nietypowe pod względem faktycznego wykonywania egzekucji, z 34 stanami wykonującymi egzekucje od czasu przywrócenia kary śmierci w 1976 roku. Metody egzekucji były różne, ale od 1976 roku najpowszechniejszą jest śmiertelny zastrzyk. W 2019 roku stracono łącznie 22 osoby, a 2652 osoby znajdowały się w celi śmierci.

Jeśli interesuje Cię, jak jurysdykcja wpłynęła na wyrok, który wydano na pielęgniarkę, która zabijała pacjentów – zerknij TUTAJ.

Źródło: www.pl.qaz.wiki