Przywłaszczył dokumenty i dane personalne. Zatrzymano go do rutynowej kontroli drogowej. Podczas legitymowania 45-latka z Bydgoszczy funkcjonariusze nabrali jednak pewnych podejrzeń, co do okazanego przez mężczyznę dowodu osobistego.
Na zdjęciu widniała osoba nieco różniąca się wyglądem od kontrolowanego. Po sprawdzeniu dokumentu okazało się, że figuruje on w bazie danych jako utracony i podlegający zatrzymaniu, a jego właściciel nie żyje od kilku lat. 45-latek przyznał się do przywłaszczenia dokumentu i podał prawdziwe dane personalne. Jak się okazało, miał powód do ukrywania prawdziwej tożsamości – od kilku lat mężczyzna był poszukiwany przez polskie sądy i Interpol za liczne oszustwa i wyłudzenia.
Nie tylko mężczyzna, który przywłaszczył dokumenty i dane personalne
Był z jednym z najsłynniejszych i najbardziej pomysłowych oszustów w historii świata. Jako hrabia Victor Lustig przygotował misterny plan, którego efektem miała być sprzedaż… wieży Eiffla. I choć najczęściej to właśnie z tym procederem jest kojarzony, w rzeczywistości posługiwał się 40 innymi tożsamościami. Zmieniał je jak rękawiczki. Za każdą kryło się równie barwne oszustwo.
Podczas pobytu we Francji, niejaki Victor Lustig natrafił na artykuł mówiący o ogromnych kosztach utrzymania wieży Eiffla. Wpadł więc na genialny pomysł. W jednym z najbardziej prestiżowych paryskich hoteli, sfingował tajne spotkanie rządowe z sześcioma handlarzami złomem. Przedstawił im ofertę sprzedaży wieży, podając się za zastępcę dyrektora generalnego Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Mając na uwadze opinię publiczną, poinformował potencjalnych kupców o konieczności utrzymania transakcji w tajemnicy. Choć ciężko konkurować z hrabią o tytuł najbardziej przedsiębiorczego oszusta, czarni bohaterowie poniższego zestawienia, wydają się nie zostawać w tyle…
Chcesz poznać więcej podobnych historii? Sięgnij po Detektywa 12/2023 (tekst Anny Ruchlewicz pt. Złodzieje tożsamości). Cały numer do kupienia TUTAJ.