Radzikowo: Podejrzany o zabójstwo zatrzymany pod Amsterdamem

Radzikowo: Kilka dni przed Bożym Narodzeniem zabił kobietę, ukrył ciało i pojechał do pracy za granicą. Namierzyli go policyjni “łowcy głów”. 53-letni mężczyzna nie spodziewał się,że polska policja działa tak szybko i tak daleko!

Pochodzący z Dolnego Śląska 53-letni mężczyzna 11 stycznia 2022 r. został zatrzymany w mieście Den Bosch. To miasto znajdujące się około 80 km na południe od Amsterdamu. Nie spodziewał się, że policja odnajdzie go tak szybko w nowym miejscu pracy. Był zaskoczony, gdy niderlandzcy policjanci dynamicznie skuli go w kajdanki na terenie fabryki, w której dopiero co się zatrudnił. Radzikowo czeka na osądzenie tej sprawy.

Mężczyzna jest osobą podejrzaną o zabójstwo, do którego doszło pod koniec 2021 r. na terenie powiatu dzierżoniowskiego. 19 grudnia 2021 r. w jednym z mieszkań w małej miejscowości ujawniono zwłoki kobiety ukryte pod kocami na wersalce. Według ustaleń śledczych zgon kobiety nastąpił w wyniku zadania wielu ran kłutych nożem.

Radzikowo: kulisy zbrodni

– W jednym z domów w Radzikowie ujawniono zwłoki kobiety, znalezione przez jej córkę. Ciało było w znacznym rozkładzie. Sekcja zwłok wykazała liczne rany kłute. Co prawda nie były drżące aż do narządów wewnętrznych, jednak spowodowały wykrwawienie i doprowadziły do śmierci. Prokuratura podjęła czynności zmierzające do ustalenia, kto mógł się tego dopuścić  – powiedział Doba.pl prokurator Emil Wojtyra z dzierżoniowskiej Prokuratury Rejonowej.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie rozpoczęli poszukiwania sprawcy tej zbrodni. Wykonane czynności pozwoliły na ustalenie, że zabójstwa mógł dopuścić się konkubent denatki Mirosław Dz. Mężczyzna zapadł się pod ziemię i wszystko wskazywało na to, że zbiegł z kraju. Dlatego też Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wydała za nim list gończy.

Z ustaleń dzierżoniowskich policjantów wynikało, że poszukiwany mężczyzna w przeszłości pracował na terenie Niderlandów. Mógł mógł zbiec po dokonanej zbrodni. W związku z tym w sprawę włączono Zespół Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmujący się na co dzień poszukiwaniami najgroźniejszych przestępców garnizonu dolnośląskiego.

Wspólne działania operacyjne wrocławskich “łowców głów” oraz funkcjonariuszy dzierżoniowskiej policji potwierdziły fakt opuszczenia kraju przez mężczyznę i ukrycia się przed organami ścigania w Niderlandach.

Podejrzany czeka na ekstradycję

W takich sprawach  policja współpracuje z zagranicznymi organami ścigania za pośrednictwem punktu kontaktowego ENFAST. Ten ostatni funkcjonuje w Biurze Kryminalnym Komendy Głównej Policji.

Policjanci z KGP natychmiast nawiązali współpracę z kolegami z Niderlandów. Sprawna wymiana informacji, odpowiednia koordynacja działań przez ENFAST KGP z udziałem BMWP KGP, pozwoliły na ustalenie dokładnego miejsca przebywania poszukiwanego i jego zatrzymania.

Mężczyzna był całkowicie zaskoczony i przekonany, że zdoła oszukać organy ścigania i skutecznie ukryć się w obcym kraju. Aktualnie oczekuje w areszcie na decyzję holenderskiego sądu odnośnie ekstradycji do Polski.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w miesięczniku „Detektyw” i kwartalniku „Detektyw Wydanie Specjalne”. Zapraszamy do naszego esklepu: TUTAJ.

Źródło: policja.pl, doba.pl

Fot. Pixabay.com