Rafał Pacyna poszukiwany Listem gończym

Rafał Pacyna. 42-letni mężczyzna, którego szukają  Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. Mężczyzna jest ścigany na podstawie listu gończego oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy, w której mieszkały jego ofiary. Do zdarzenia doszło na przełomie 2005 i 2006 roku w Będzinie.

Dramat rozegrał się 16 lat temu, 2 stycznia 2006 roku.  W kamienicy przy ul. Modrzejowskiej w Będzinie wybuchł o godz. 5.20 groźny pożar. Akcja ratownicza prowadzona była w bardzo ciężkich warunkach. Gaszenie utrudniały kłęby gęstego dymu. W płomieniach zginęły dwie osoby. Przyczyny pożaru początkowo były nieznane.

– Znaleźliśmy zwłoki mężczyzny, drugie są zbyt zwęglone, by ustalić płeć ofiary – mówił dziennikarzom aspirant sztabowy Leszek Kurek z będzińskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Według lokatorów sąsiednich domów w pożarze zginęła kobieta, do której należała kamienica, oraz mężczyzna, który pracował dorywczo przy pracach remontowych w budynku.

– To z pewnością ona, bo często bywała w mieszkaniu, gdzie wybuchł pożar – powiedział dziennikarzom lokator mieszkania przylegającego do spalonego budynku. – Ten budynek zawsze był pechowy, cztery lata temu też wybuchł w nim pożar, ale wtedy nikt nie ucierpiał.,

To nie był przypadkowy pożar

Większość mieszkań w spalonej kamienicy nie była zamieszkana. Pożar wzbudził przerażenie mieszkańców sąsiednich budynków, którzy bali się, że będą musieli opuścić mieszkania i uciekać przed płomieniami. Nie było jednak konieczności ewakuacji. W akcji gaśniczej nie ucierpiały też sklepy na parterze spalonego budynku.

Początkowo wydawało się,  że to jeden z tych pożarów, kiedy ludzie giną w płomieniach. Szybko okazało się, że sprawa ta miała drugie dno. Okazało się, że ofiary pożaru zostały zamordowane, a ktoś podpalił mieszanie dla zatarcia śladów zbrodni.

Na celowniku śledczych znalazł się 26-letni wtedy Rafał Pacyna. Według policyjnych detektywów to on w noc sylwestrową z 2005 r. na 2006 r. przy ul. Modrzejowskiej w Będzinie sprawca zamordował właścicielkę mieszkania Jadwigę S.  i dozorcę Tadeusza B. Mężczyzna najpewniej był przypadkowym świadkiem zabójstwa. Podejrzany zadał wiele ciosów toporkiem do mięsa. Po morderca zbrodniarz  podpalił budynek, by zatrzeć ślady.

Rafał Pacyna: na celowniku śledczych

Mężczyzna prowadził w kamienicy lokal „O kurczę”. Od pewnego czasy ego zalegał z czynszem. Śledczy uznali, że to on jest sprawcą tej okrutnej zbrodni.

Śledztwo trwało kilka lat. W końcu 2 grudnia 2019 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że Rafał Pacyna zamordował właścicielkę kamienicy oraz dozorcę tego budynku, a następnie doprowadził do pożaru obiektu. Tym samym spowodował zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób i uszkodził mienie w wielkich rozmiarach.

Rafał Pacyna został skazany prawomocnym wyrokiem na dożywocie, ale od 2 lat się ukrywa. W lipcu 2021 roku śledczy wydali za nim Europejski Nakaz Aresztowania za podwójne morderstwo i podpalenie kamienicy.

Proces trwał wiele lat. Trzy razy Sąd Okręgowy w Katowicach wydawał wyroki w tej sprawie. Pierwszy w 2008 r. – dożywocie dla obu oskarżonych. W kolejnym wyroku z 2015 r. obu uznano za niewinnych i wypuszczono na wolność. W kolejnym wyroku w 2019 r. na dożywocie skazano tylko Pacynę, a Mariusza Ż. uniewinniono. Krótko przed jego ogłoszeniem Pacyna zniknął i nie ma go do dziś. W lutym 2021 r. wyrok dożywocia się uprawomocnił.

Rafał Pacyna: szuka go cała Europa

Od tego czasu mężczyzna ukrywa się przez organami ścigania. Mógł też zmienić wygląd. Jak ustalono, poszukiwany utrzymywał kontakty z zagłębiowskimi pseudokibicami. W lipcu 2021 roku sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania, ponieważ pojawił się wątek (sprawdzany przez policjantów), że mężczyzna może przebywać za granicą.

Wszystkie osoby mające informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanego proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji pod numerem telefonu 798032366 lub najbliższą jednostką Policji.

Poszukiwania Rafała Pacyny. Rysopis skazanego

Policja przekazała, że Rafał Pacyna urodził się 7 września 1980 roku. Aktualnie ma 42 lata. Jego ostatnie miejsce zameldowania to budynek przy ulicy Stefana Żeromskiego 12 w Będzinie.

Mężczyzna waży ok. 70-89 kg i ma ok. 176-180 cm wzrostu. Ma krótkie ciemne włosy i pełne uzębienie. Policja dodała, że jego wargi są cienkie.

Mężczyzna ma normalne uszy, jego nos jest średni i prostolinijny. Ma długie nogi i szczupłe palce u nóg. U rąk są długie. Jego twarz jest owalna.

Źródło: policja.pl, fakt.pl, wp.pl

Fot. policja.pl