Romain Gary w najlepszym wydaniu

Romain Gary. Pierwsze wydanie polskiego przekładu książki wybitnego francuskiego pisarza.

Kiedy lady Diana L., opływająca w luksusy osiemdziesięcioletnia wdowa po angielskim arystokracie, dowiaduje się, że ze względu na budowę nowej autostrady ma zostać zburzony jej letni pawilon, wybiera się… na spacer. Podczas przechadzki opowiada towarzyszowi o swoim życiu, które okazuje się zupełnie inne, niż można się spodziewać.

Ta babka wielu dostojnych osobistości, ceniona jak najprawdziwsze dobro narodowe, to w rzeczywistości Annette Boudin, córka praczki i drukarza alkoholika. A do tego anarchistka – miłością jej życia okazuje się więc nie bogacz z tytułem, ale podzielający poglądy kobiety Armand Denis. Ich związek kryje w sobie jednak pewną tajemnicę… Sekret, który raz na zawsze może zniszczyć nienaganny wizerunek starszej pani.

“Lady L”. to Romain Gary w najlepszym wydaniu – słodko-gorzka opowieść o prawdziwych namiętnościach, której urok nie ma sobie równych.

Romain Gary

Romain Gary oraz Ajar Émile to pseudonimy literackie. Autor “Obietnicy poranka” naprawdę nazywał się Romain Kacev. Urodził się w 1914 r. w Wilnie. Wychowywała go samotnie matka, córka żydowskiego zegarmistrza z Kurska, która w młodości uciekła z domu, żeby być aktorką. Po kilku latach wraz z matką wyjechał do Warszawy. Tu chodził do szkoły i grał w uczniowskim teatrze – był odtwórcą głównej roli w “Konradzie Wallenrodzie”. W wieku 14 lat znalazł się w wymarzonej przez matkę Francji. Wspomnienia z Polski oraz wrażenia ze spotkań z polskimi żołnierzami opisał w swojej debiutanckiej powieści “Wychowanie europejskie” (1945). On sam w czasie wojny dosłużył się w lotnictwie francuskim odznaczenia za odwagę.

Po wojnie został dyplomatą (był konsulem generalnym Francji) i pisał. Jego pierwsze książki miały świetne recenzje. Za “Korzenie nieba”, powieść o poszukiwaczach przygód, którzy poświęcają się ratowaniu słoni w Afryce, otrzymał w 1956 r. Nagrodę Goncourtów. Ożenił się ze znaną amerykańską aktorką Jean Seberg, brylował na salonach – również politycznych – gdzie dał się poznać jako zagorzały gaullista. Krytycy – jakby zrażeni gwiazdorstwem pisarza – odwrócili się od niego. Gary zaaranżował fortel. Pod pseudonimem Émile Ajar opublikował powieść “Życie przed sobą” (1975). Historia arabskiego chłopca wychowywanego przez starą paryską prostytutkę Żydówkę odniosła oszałamiający sukces i została zekranizowana z wielką kreacją Simone Signoret. Świetne recenzje i powodzenie u czytelników ma wydana także pod pseudonimem powieść “Pieszczoch”. Gary ponownie jest u szczytu sławy. W 1980 r., kiedy cała Francja czeka na jego kolejne książki, pisarz popełnia samobójstwo.

Lady L., Romain Gary (Prószyński Media) – już w sprzedaży!