Ryszard Sobok: „wampir z Walimia” mordował 2 dni

Czarna kartka z kalendarza: 16 lutego. 16 lutego  1981 roku zatrzymano Ryszarda Soboka. 30-letni mężczyzna zapisał się w kronikach kryminalnych jako „wampir z Walimia”. W ciągu dwóch dni zamordował 6 osób.

Pierwszą ofiarą  był konkubina – Krystyna Nykiel. Kobieta spodziewała się dziecka; była w siódmym miesiącu ciąży. Od pewnego coraz bardziej narzekała na ojca nienarodzonego dziecka. Znajomym skarżyła się, że Rysiek „jest dla niej niedobry, bije jej dzieci i chyba go niedługo z domu wygoni. Ostatnio pobił mnie po głowie i rzucał scyzorykiem do dziecka”.

11 lutego 1981 roku w czasie libacji doszło między nimi do awantury. Pani Krystyna wypominała mu pijaństwo, podobno groziła usunięciem ciąży. Sobok wpadł w szał. Jednego go wieczoru zamordował konkubinę, jej 16-letnią córkę Teresę i rocznego synka Marka. Ofiary pobił, poddusił i powiesił na linkach od prania. Potem poszedł spać.

Następnego dnia poszedł do mieszkania swoich rodziców. Działał jak automat do zabijania. Uderzeniami młotka zatłukł na śmierć swojego ojca i dwójkę dzieci swojej starszej siostry: Ireneusza i Annę (9 i 10 lat) powiesił w łazience na sznurkach do suszenia prania.

Po dokonanych zbrodniach zabrał z mieszkania napoczęty bochenek chleba, denaturat, dwie butelki płynu do mycia naczyń oraz fiński nóż. Ukrywał się przez 4 dni.  Mieszkańcy Walimia byli w tym czasie sparaliżowani strachem. Nikt nie wiedział, gdzie ukrywa się bestia ani kiedy i kogo znowu zaatakuje.

Ryszard Sobok: przyznaję się do winy

Z wyjaśnień złożonych przez Ryszarda Soboka: „Tak więc Krystynę Nykiel zabiłem, bo chciała zabić moje dziecko i mnie wypędzić… jej córkę Teresę dlatego, bo widziała jak zabiłem jej matkę i mogła to komuś powiedzieć… jej syna Marka dlatego, żeby się nie męczył i nie umarł z głodu jak zostanie sam… ojca dlatego, że nie pożyczył mi w poniedziałek pieniędzy na jedzenie i przez niego nie miałem na mleko ani na jedzenie w domu… Irka i Ankę, że rzucili się na mnie jak ja biłem ojca…”

Przyznał się do 6 zabójstw. W czasie wizji lokalnej szczegółowo demonstrował na lalkach, jak mordował swoje ofiary.

Biegli lekarze nie stwierdzili u oskarżonego choroby psychicznej. 16 czerwca 1982 roku Ryszard Sobok został skazany na karę śmierci.

„Oskarżony nie rokuje nadziei na trwałą resocjalizację po odbyciu najdłuższej kary pozbawienia wolności. Trzeba jeszcze podkreślić, że wymierzenie oskarżonemu za zabicie wymienionych dzieci kary innej aniżeli kara śmierci, wzburzyłoby opinię społeczną i głęboko zakłóciłoby społeczne poczucie sprawiedliwości” – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego.

Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. Wyrok przez powieszenie wykonano 31 marca 1984 roku w Areszcie Śledczym przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu. Był ostatnim skazańcem straconym w stolicy Dolnego Śląska.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w miesięczniku „Detektyw” i kwartalniku „Detektyw Wydanie Specjalne”. Zapraszamy do naszego esklepu TUTAJ.

Super gratka dla wielbicieli zagadek kryminalnych! Szesnaście zagadek kryminalnych opublikowanych w miesięczniku “Detektyw” i kwartalniku “Detektyw Wydanie Specjalne” w 2021 roku, w nowej szacie graficznej.  KUP TUTAJ

Fot. pixabay.com