Seryjni mordercy: kim są, jak ich rozpoznać?

Warto wiedzieć, że określenie „seryjny morderca” po raz pierwszy został użyty w latach 70. XX w. przez agenta FBI Roberta Resslera oraz Roberta D. Kepela. Ich specjalizacją było sporządzanie profili psychologicznych sprawców przestępstw. Zajmowali się w głównej mierze badaniem seryjnych morderców, których liczba w tamtym czasie znacznie wzrosła w Stanach Zjednoczonych.

Sseryjni mordercy pojawiali się już wieki wcześniej, nie tylko zresztą w Ameryce Północnej. Już w XV w. we Francji odnotowano co najmniej 100 zabójstw młodych chłopców – jak się później okazało – dokonanych przez Gillesa de Raisa. w XVII w. aresztowano zaś węgierską arystokratkę Elizabeth Bathory, która dopuściła się tortur około 600 młodych dziewcząt.,

Seryjny morderca nie działa dla korzyści materialnej. Najczęściej kierują nim zaspokojenie potrzeby seksualnej lub podkreślenie władzy nad życiem ofiary. To różni go m. in. od zabójcy na zlecenie. Charakteryzują go również momenty wyciszenia, czyli dość długie przerwy pomiędzy dokonaniem kolejnych morderstw.

Więcej szczegółów o seryjnych mordercach dowiesz się poniżej

– trzy przestępstwa popełnione w ten sam sposób klasyfikują się jako “seryjny morderca”.

– seryjny morderca ma tzw: “cooling-off period” czyli momenty wyciszenia. Charakteryzują się one tym, że morderca nie zabija ludzi w tym czasie. Jednostki czasu są absolutnie różne dla każdego z seryjnych morderców. Dla jednego momentem wyciszenia jest kilkanaście godzin dla innego paręnaście lat.

– według statystyk seryjnymi mordercami są zazwyczaj biali (84% przypadków) oraz 95% mężczyzn.

– Kobiety zazwyczaj zabijają osoby im znane. Np członków rodziny. Najczęstszą techniką jest w ich przypadku trucizna.

– Przestępca taki działa zazwyczaj w pojedynkę. (80% przypadków)

– W przestępstwach grupowych – zazwyczaj duet – jeden z seryjnych morderców jest dominatorem a drugi bardzo często jest lekko upośledzony.

– Mówi się, iż opowieści o wampirach to tak naprawdę opowieści o seryjnych mordercach. W tamtych czasach jednak nie znano tego pojęcia. Rytualne morderstwa przywodziły na myśl baśniowe stwory.

– Niektórzy przestępcy zabijają seryjnie, ale w różnych miastach. Tacy włóczędzy co gdzie się nie pojawią to kogoś zabiją. Ich najtrudniej odnaleźć.

– Seryjny morderca fantazjuje najpierw o tym co chce zrobić. Jego fantazje wydają mu się podniecające. Rzeczywistość okazuje się być gorsza i mimo spełnionego zadania czuje niedosyt. W ten sposób przedstawia się ewolucję seryjnego mordercy – od pierwszego zabójstwa często chaotycznego poprzez coraz brutalniejsze i sprawniejsze zabójstwa. Seryjny morderca nadal zabija bo czuje się jeszcze nie spełniony. Rzeczywistość okazała się gorsza niż jego fantazje.

– Seryjni mordercy mają zazwyczaj nieprawidłowość rozwoju emocjonalnego.

– Seryjni mordercy cechują się poczuciem krzywdy i odrzucenia.

– Wielu seryjnych morderców ma za sobą liczną serię porażek, zaś niewiele bądź wcale sukcesów.

– Seryjni mordercy są zazwyczaj samotnikami.

– Wiekszość przestępstw seryjnych jest popełnionych na tle seksualnym.

– Seryjny morderca często zabiera ze sobą “trofea”. Mogą to być “błahostki” jak np bielizna albo zegarek do nawet tak drastycznych rzeczy jakie robił Kuba Rozpruwacz (np:nerki etc stąd przypuszczenie, że Kuba Rozpruwacz był lekarzem (cięcia na ciele ofiar były perfekcyjne))

– NIGDY nie budują stałego związku z bliskimi.

– Wyróżnia się też seryjnych morderców działających na odległość. Są nimi np terroryści lub osoby zatruwające masowo produkty żywnościowe. Tego typu seryjni mordercy ZAWSZE w swoim życiu przeżyli coś co uznali za wielką krzywdę i niesprawiedliwość. (mimo, że faktycznie owe niepowodzenie mogło być błahostką)

– Praktycznie każdy seryjny morderca zbierał wycinki z gazet o samym sobie.

– Niektórzy są psychicznie chorzy. Np: zabijają bo “głosy w głowie” im tak kazały.

– Do “seryjnych morderców” zalicza się także płatnych zabójców.

– Seryjni mordercy zawsze mają wysoki poziom egocentryzmu, charakteryzują się chłodem uczuciowym i brakiem współczucia.

– Seryjni mordercy na co dzień są zazwyczaj spokojni i ułożeni.

– Seryjny morderca często ma kompleksy na tle swojej seksualności.

– Seryjni mordercy często (dotyczy facetów szczególnie) boją się kobiet i ich nienawidzą. Podobne uczucia żywią do własnej matki.

– Jest też odłam seryjnych morderców którzy działają pod wpływem fetyszu.

– Seryjny morderca różni się od seryjnego gwałciciela poziomem wykształcenia i inteligencji na korzyść tych pierwszych.

– Seryjni mordercy mają tendencję do samookaleczeń oraz autoagresji.

– Seryjni mordercy na tle seksualnym często są mniej agresywni i potrafią panować nad agresją w większym stopniu niż inni seryjni mordercy.