Skazane za zbrodnie wewnątrzrodzinne

Znaczny odsetek kobiet odbywających karę pozbawienia wolności to kobiety skazane za tak zwane „zbrodnie kuchenne”, czyli zabójstwo osób, ze strony których doświadczyły przemocy domowej.

Zabijały w afekcie lub w obronie własnej. Czyn nie był planowany, a dokonany najczęściej podczas kłótni czy ataku ze strony partnera. Najczęściej ofiarami są ci nadużywający alkoholu. Wśród kobiet przebywających za kratkami, które dopuściły się tak zwanego zabójstwa wewnątrzrodzinnego, są także dzieciobójczynie. Bardzo często czynnikiem, który pcha je do popełnienia zbrodni jest niechęć odczuwana do ojca dziecka, który namawiał kobietę do usunięcia ciąży, bądź też przeświadczenie, że maluch będzie stanowił przeszkodę do zawarcia nowego związku. Najczęściej dzieciobójstwa dopuszczają się kobiety słabo wykształcone, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i żyjące na utrzymaniu rodziny bądź partnera.

Nie tylko skazane za zbrodnie partnerskie

Nie tylko skazane za zbrodnie partnerskie

Więzienie – prawdziwie męski świat. Przynajmniej tak jest postrzegane. Kobiety – słaba płeć, której delikatność i subtelność nie pozwala na czynienie zła. Kolejny stereotyp. Więzienie dla kobiet – przestrzeń, w której ścierają się te dwa pozornie różne światy. Czy kobieta w rzeczywistości penitencjarnej ma jakieś przywileje? Jak to jest być kobietą za kratami?

Kobiety w zakładach karnych w Polsce to niecałe 4 procent populacji osadzonych. Wymagają one szczególnej opieki penitencjarnej, ponieważ znacznie gorzej znoszą odbywanie kary w warunkach izolacji i z trudem przystosowują się do rzeczywistości więziennej. Ograniczenia w zakresie swobody ubioru czy niedogodności związane z utrzymywaniem higieny osobistej odczuwają znacznie dotkliwiej niż mężczyźni. Delikatność i wrażliwość płci żeńskiej uwzględnił również polski system penitencjarny. W przypadku kobiet, dopuścił pewne odstępstwa od ogólnych zasad odbywania kar. Wszystko po to, by dostosować je do potrzeb oraz warunków osobistych i właściwości psychofizycznych skazanych.

Chcesz wiedzieć jak wygląda sytuacja kobiet za kratami? Sięgnij po Detektywa Wydanie Specjalne (tekst Anny Rychlewicz pt. „Być kobietą… w więzieniu”). Cały numer do kupienia TUTAJ.