Słodko-gorzko. Dzieciństwo w PRL

Czasy były pełne braków i różnych niedoskonałości. A jednak wiele osób, których dzieciństwo przypadło na lata PRL-u, wspomina ten okres z sentymentem. To nie tylko tęsknota za beztroskim dzieciństwem i szaloną młodością, ale również za czasami, kiedy ludzie mieli wprawdzie mniej niż dzisiaj, ale żyli bliżej siebie.

PRL, po latach krytykowany i dyskredytowany, w prywatnych wspomnieniach ma o wiele bardziej sympatyczne, choć różne, oblicza. Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się warszawskie Muzeum Życia w PRL-u a na Facebooku takie strony jak: „PRL – moja młodość, moje wspomnienia”, „Dzieciństwo w PRL-u”, czy „Kiedyś było jakoś fajniej”. 

Książka „SŁODKO-GORZKO CZYLI DZIECIŃSTWO W PRL-U” oparta na wspomnieniach osób urodzonych i wychowanych w różnych jego okresach. Pokazuje, jak tamta rzeczywistość widziana była oczami dzieci.

PRL wszystkimi zmysłami

Część I zatytułowana „ŻYCIOODPORNI” zawiera osiem opowiadań. Ich bohaterowie snują swoje wspomnienia tak, jak zapisały się im w pamięci. Opowiadają jaka była szkoła, jak się żyło w rodzinie, o jakich przedmiotach marzyli, jakie mieli pomysły, co uważali za nowoczesność, czym nadrabiali braki a co było nieosiągalne. I chociaż jako dzieci nie interesowali się polityką, niektóre z ważnych wydarzeń tamtego okresu utkwiły im pamięci. Dziś wspominają, jak widzieli je wtedy, oczami dziecka.

Część II ,zatytułowana „WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI” zawiera opisy i anegdoty dotyczące gier i zabaw tamtych lat, pamiętnych smaków i zapachów, charakterystycznych powiedzonek, porzekadeł i przezwisk a także różnych zabawnych sytuacji i przygód  wakacyjnych. Autorka zebrała je na podstawie wielu rozmów z osobami urodzonymi i wychowanymi w PRL-u.

Książka nie jest analizą społeczną czy historyczną, nie obejmuje też wszystkich wątków życia w tamtym czasie. Pokazuje natomiast wiele aspektów dzieciństwa, które mimo biedy i braków było bujne, kipiało od pomysłów i wyzwań. Dojrzali czytelnicy z pewnością odnajdą w niej wiele swoich przygód i przeżyć. A młodzi dowiedzą się, jak wyglądały dzieciństwo ich dziadków i rodziców. 

Słodko-gorzko. Dzieciństwo w PRL-u, Elżbieta Sitek-Wasiak – już w sprzedaży!