Śmierć Kamila z Częstochowy: zarzuty dla ojczyma

Śmierć Kamila z Częstochowy, zakatowanego przez ojczyma, nie schodzi z czołówek serwisów informacyjnych. Pojutrze odbędzie się sekcja zwłok chłopca. Niewykluczone, że  śmierć chłopca będzie podstawą do zmiany zarzutów

– W środę 10 maja zostanie przeprowadzona sekcja zwłok ośmioletniego Kamilka – przekazał dziennikarzom prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Po uzyskaniu jej wyników śledczy najprawdopodobniej zmienią zarzuty dla ojczyma i matki chłopca, którzy go katowali. – Jego śmierć jest przesłanką do zmiany zarzutów – przekazał prokurator.

Śledztwo w sprawie ośmioletniego Kamila prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. 27-letni ojczym chłopca usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Dawid B. miał rzucać go na rozgrzany piec, polewać wrzątkiem i przypalać papierosami. On i 35-letnia matka dziecka, Magdalena B., zostali zatrzymani przez policję. Kobiecie postawiono zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

– Po uzyskaniu wstępnych wyników sekcji zwłok zostaną podjęte decyzji dotyczące zmiany zarzutów, które w śledztwie usłyszeli ojczym i matka chłopca. Dotychczasowe ustalenia śledztwa, w szczególności śmierć chłopca, wskazują na konieczność takiej zmiany. W w ten sposób o zarzutach dla ojczyma i matki Kamilka mówił prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Po zmianie zarzutów ojczymowi chłopca będzie grozić dożywocie.

Prokurator polecił szpitalowi zabezpieczenie ciała w celu przeprowadzenia sekcji zwłok. Sekcja zwłok odbędzie się 10 maja, w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przeprowadzą ją lekarze specjaliści z zakresu medycyny sądowej z udziałem prokuratora i policyjnego technika kryminalistyki – przekazał prokurator.

Rozmówca wyjaśnił, że w przypadku postępowań z zakresu Kodeksu karnego, kiedy „istnieje podejrzenie przestępczego spowodowania śmierci, a tak jest w tej sprawie, obligatoryjne jest przeprowadzenie sekcji zwłok, aby ustalić przyczynę zgonu”.

Śmierć Kamila z Częstochowy: decyzje ministra sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości: Będę wnioskował zmianę kwalifikacji czynu dla ojczyma zmarłego katowanego Kamila

Wcześniej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że zawnioskuje o zmianę kwalifikacji czynu dla ojczyma zmarłego Kamila.

– Wydałem polecenie, aby doszło do natychmiastowej zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Po wejściu w życie nowych kar, taki czyn oznaczać będzie bezwzględne dożywocie – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

– Brak jakichkolwiek słów, by określić to, co było udziałem tego dziecka, jego cierpienie i zadawany mu z premedytacją ból. […] Jaki to jest poziom bestialstwa i zezwierzęcenia, żeby tak traktować drugiego człowieka, do tego dziecko – mówił prokurator generalny.

Jak dodał Ziobro, prokuratura prowadzi postępowanie „wielowątkowo. Bada nie tylko zachowanie samego sprawcy, ale też zachowanie matki i wszystkich, którzy nie zareagowali w sposób, w jaki być może powinni zareagować”.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ

Źródło: gazeta.pl, rmf24.pl, PAP

Fot. pixabay.com