SMS, który kradnie pieniądze. Tego jeszcze nie było!

SMS, który kradnie pieniądze? Wydaje się to nieprawdopodobne! Życie pisze jednak różne scenariusze. Oszuści przypuścili znowu  atak. Tym razem podszywają się pod Loterię Narodowego Programu Szczepień. Wysyłają sms-em linka ze złośliwym oprogramowaniem. W ten sposób potrafią wyczyścić bankowe konto niczego nieświadomych naiwnych nieszczęśników.

Gratulacje! Zostałeś zwycięzcą jednej z głównych nagród loterii narodowej. Odbierz w aplikacji– czytamy w treści sms-a. Wiadomość wygląda jakby była wysłana z aplikacji mObywatel.  Prawie każdy się skusi, żeby sprawdzić o co chodzi.  I to może skończyć się prawdziwą katastrofą.

Oszuści „włączyli się” w ofensywę przeciwko zarazie, bo chodzi  o Loterię Narodowego Programu Szczepień. Każdy kto przyjmie preparat, może wziąć udział w losowaniu i zdobyć nagrodę.  Szczęśliwcy mogą zgarnąć  pieniądze, elektryczne hulajnogi, a nawet nowy samochód.

Żeby sprawdzić jaka to wygrana, trzeba kliknąć w przesłany link, „wyniki-loterii.net”. W ten sposób na naszym telefonie instaluje się złośliwe oprogramowanie, a złodzieje  kradną poufne dane.  Jeśli ktoś łączy się ze swoim kontem bankowym za pomocą telefonu, mogą dobrać się do zgromadzonych oszczędności.

SMS a loteria narodowa

Przed oszustwem „na loterię narodową” zagrażającym użytkownikom urządzeń mobilnych ostrzega CERT Polska, zespół ekspertów zajmujący się dbaniem o cyberbezpieczeństwo. 

Jak podaje portal Benchmark.pl udział w loterii szczepionkowej wzięła zaledwie co siódma zaszczepiona osoba. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy jedynie zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta lub zadzwonić na infolinię 989 i wyrazić zgodę na udział.

O zwycięstwie w losowaniu uczestnik jest informowany za pośrednictwem sms- z numeru „Loteria” – przypomina serwis. –  Następnie konieczne jest wypełnienie internetowego oświadczenia. Eksperci zwracają uwagę, że link do dokumentu powinien odesłać nas na stronę w domenie gov.pl, dodatkowo zabezpieczonej protokołem TLS. Przed podaniem jakichkolwiek danych warto zwrócić na to uwagę, bowiem w innym przypadku możemy przekazać nasze dane cyberprzestępcom – radzą specjaliści.

Oszuści nie próżnują i cały czas wymyślają nowe sposoby kradzieży. Musimy zachować ostrożność, by ciężko zarobione pieniądze nie zniknęły z naszego konta bankowego!

Źródło: sądeczanin.info.pl

Fot. pixabay.com