Sprawa doktora Crippena: wpadł przez telegraf

Czarna kartka z kalendarza: 1 lutego. 1 lutego 1910 roku zaginął angielski lekarz:  Hawley Harvey Crippen, znany głównie jako Dr Crippen. Nie byłoby w tym nic sensacyjnego… Dopiero z czasem okaże się, że mężczyzna zamordował swoją żonę. Był pierwszym poszukiwanym przestępcą zatrzymanym dzięki użyciu telegrafu. Zbrodnia znana jest bardziej pod hasłem “sprawa doktora Crippena”.

Na przełomie XIX i XX wieku Londyn był stolicą największego i najbogatszego imperium w dziejach świata. Stał się areną postępu materialnego, intelektualnego i moralnego. Pojawiły się: fotografia i „ruchome obrazki”, „bezkonne powozy” i metro napędzane parą, która „śmierdzi jak oddech krokodyla”.

Miasto miało jednak także swoją ciemną stronę. W ponurej dzielnicy Whitechapel grasował Kuba Rozpruwacz. Kilkanaście lat później kroniki kryminalne zbulwersuje sprawa doktora Crippena. Wszsytko zaczęło się od tego, że mężczyzna dziwnie  opowiadął o nagłym zaginięciu żony. Gdy policja dokona makabrycznego odkrycia, on będzie już na statku do Kanady.

Sprawa doktora Crippena: główny bohater

Najpierw kilka słów o głównym bohaterze naszej opowieści. Jako lekarz specjalizował się w chorobach oczu i uszu. Jego drugą żoną była Kunigunde Mackamotski (z pochodzenia Polka, znana pod nazwiskiem Cora Turner).

Kiedy w roku 1892 zakochany po uszy młody lekarz Hawley Harvey Crippen żenił się z siedemnastoletnią Kunegundą Macamotzki znaną jako Cora Turner, zapewne nikt z weselnych gości nie przypuszczał, jak tragicznie skończy się ten związek. Młody lekarz i początkująca artystka teatralna tworzyli zapewne parę pełną wiary, że będą żyli “długo i szczęśliwie”. Okazało się, że “życie to nie jest bajka”.

Między nami małżonkami

Jako że “talent” Cory nie został doceniony w Ameryce, wymusiła na swoim małżonku przeniesienie do Londynu. Tu jednak okazało się, iż znów “nie poznano się” na talencie pani Crippen. Niepowodzenia coraz częściej wyładowywała na osobie będącej “pod ręką”- czyli swoim mężu. Krótko mówiąc – o ideał żony nawet się Cora nie otarła. Jak delikatnie mówiono – miała pociąg do alkoholu i wielbicieli, co było przyczyną wielu domowych awantur.

Po przyjęciu w domu doktora 31 stycznia 1910 roku Crippen opowiadał, iż żona wróciła do Stanów, gdzie po pewnym czasie zmarła i została skremowana w Los Angeles.

Nie wszyscy dali się przekonać. Dopiero po czasie okazało się że Hawley Harvey Crippen otruł i poćwiartował Corę Turner, a ciało schował w piwnicy swego domu. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Sprawa doktora Crippena: zagadki i pytania

Jak pisze Krystyna Kaplan w książce „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa”: „Ci bardziej spostrzegawczy zauważyli, że w domu przy Hilldrop Crescent 39 pojawiła się nowa kobieta, która zaczęła nosić biżuterię żony”. Była to Ethel le Neve – sekretarka doktora. W zaistniałej sytuacji plotki na temat losu, jaki spotkał Kunigunde tylko się mnożyły.

Zniknięciem żony doktora zainteresował się Scotland Yard, który zlecił przeszukanie domu mordercy – co doprowadziło do ujawnienia szczątek, które Bernard Spilsbury zidentyfikował jako ciało Turner.

Powszechnie szanowany mężczyzna uświadomił sobie, że ziemia usuwa mu się spod stóp. Hawley Harvey Crippen chcąc uniknąć aresztowania, musiał zbiec z Anglii. Przedostał się wraz z kochanką Ethel le Neve do Belgii. Dalej zamierzał popłynąć przez Atlantyk do Kanady.

 Na pokładzie „Montrose’a” jego kochanka udawała syna Crippena (w celu uniknięcia rozpoznania przez załogę). Kapitan statku nabrał jednak podejrzeń i za pomocą telegrafu skontaktował się z policją.

Scotland Yard zdecydował się za pomocą statku SS „Laurentic” (który był szybszą jednostką) dotrzeć do Quebecu wcześniej od Crippena i tam w porozumieniu z kanadyjską policją dokonać aresztowania. Doktor i jego kochanka zostali aresztowani jeszcze na „Montrosie” 31 lipca 1910 roku.

Sprawa doktora Crippena: kara śmierci

Podczas procesu ławnikom wystarczyło zaledwie 27 minut, by uznać Crippena za winnego i skazać go na karę śmierci poprzez powieszenie. Jego kochankę uniewinniono.

Wyrok wykonano 23 listopada 1910 roku. Sprawa była swego czasu bardzo głośna. Ujęcie Crippena było możliwe dzięki telegrafowi. Był to pierwszy przypadek, by to urządzenie pomogło w ujęciu groźnego przestępcy.

W 2007 roku David Foran z Michigan State University zasugerował, że zwłoki znalezione pod podłogą domu Crippen nie należały do Cory. wykluczają to przeprowadzone badania porównawcze DNA z odnalezionych w 1910 r. szczątków oraz pobranego od krewnych Cory.

Jedna z teorii zakłada, że Crippen przeprowadzał nielegalne aborcje. Wynika z niej, że zwłoki należały do jednej z jego pacjentek, która zmarła w czasie zabiegu. Część badaczy twierdzi też, że próbki ze szczątków mogły ulec kontaminacji albo krewni Cory mogli nie być jej prawdziwymi krewnymi. Sstąd negatywny wynik badań DNA. Inna hipoteza zakłada, że zwłoki ukryto pod podłogą piwnicy jeszcze przed tym jak państwo Crippen wprowadzili się do swojego domu.

Fot. wikipedia.org