Sprawa Ewy Tylman: będzie kolejny proces

Sprawa Ewy Tylman nada trwa. W wtorek, 19 grudnia 2023 roku, Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok uniewinniający Adama Z., który jest oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman. Sprawa po raz trzeci trafi do sądu okręgowego w Poznaniu. Poprzednio Adam Z. był już dwukrotnie uniewinniany.

We wtorek 19 grudnia sprawę zabójstwa Ewy Tylman i uniewinnienia podejrzanego o dokonanie zbrodni Adama Z. rozpoznał Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Po naradzie sąd wydał orzeczenie, którym uchylił wyrok sądu okręgowego i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. Oznacza to, że proces będzie się toczył przed sądem okręgowym w Poznaniu po raz trzeci.

Ewa Tylman zaginęła w listopadzie 2015 roku. Służby prowadziły zakrojone poszukiwania, jednak przez tygodnie nie przynosiły one żadnych rezultatów. Ciało kobiety zostało wyłowione z Warty dopiero kilka miesięcy po zaginięciu. Ze względu na znaczny rozkład zwłok biegli nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny śmierci.

Według prokuratury 23 listopada 2015 roku Adam Z. zepchnął Ewę Tylman ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody. Zarzucane mu przez prokuraturę zabójstwo z zamiarem ewentualnym jest zagrożone karą do 25 lat więzienia lub dożywociem. Proces rozpoczął się w sądzie okręgowym w Poznaniu w styczniu 2017 roku. Ponad dwa lata później sąd uznał, że Adam Z. nie zabił Ewy Tylman. Tym samym uniewinnił go od zarzutów zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Na początku 2020 roku sąd apelacyjny w Poznaniu uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Ponowny proces Adama Z. ruszył w marcu 2021 roku. Prokuratura w mowie końcowej wnosiła o uznanie Adama Z. winnym zarzucanego mu czynu. Oskarżyciel wnioskował o wymierzenie mu kary 15 lat pozbawienia wolności, a także m.in. zapłaty nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrona z kolei wniosła o uniewinnienie oskarżonego. Pełnomocnicy oskarżyciela posiłkowego chcieli uznania winy oskarżonego.

W maju 2022 roku sąd okręgowy w Poznaniu drugi raz uniewinnił Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. Od tego nieprawomocnego wyroku apelację skierowała prokuratura. Zaskarżyła wyrok w całości i wniosła o uchylenie orzeczenia i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Według portalu NaTemat.pl sprawa Ewy Tylman to najgłośniejsze zaginięcie w Polsce od lipca 2010 roku. Serwis podkreślił, że w 2014 roku w Polsce zaginęło ponad 20 tys. osób. Większość udaje się odnaleźć w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. Zdaniem portalu o zaginięciu poznanianki było głośno na skalę całego kraju. To dlatego z zaginioną młodą kobietą, o której podawano, gdzie pracuje i z kim się spotyka, zaczęli się identyfikować odbiorcy.

W zestawieniu Google Ewa Tylman znalazła się na 4. miejscu wśród osób, które były najpopularniejszymi frazami w wyszukiwarce w 2016 roku w Polsce.

Źródło: radiozet.pl, PAP