Strzelanina w Parolach. To miał być dzień jak każdy inny. Rutynowa akcja policji. Zakończyła się jednak strzelaniną, w której zginął podkomisarz Mirosław Żak – ówczesny naczelnik sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej w Piasecznie.
Był 23 marca 2002 roku, kiedy na jednej z posesji we wsi Parole pod Nadarzynem, policja odkryła ciężarówkę wypełnioną telewizorami. Według szacunków łup był wart niemal milion złotych. Funkcjonariusze spisywali towar, gdy nagle podjechało kilka samochodów. Wysiadło z nich kilkunastu ludzi z grupy nazywanej gangiem „Mutantów”. Z bronią w ręku biegli w kierunku pełniących służbę funkcjonariuszy. Bez ostrzeżenia otworzyli ogień. Kiedy mundurowi zaczęli krzyczeć: „Nie strzelać, policja!”, w odpowiedzi usłyszeli, że to oni są z policji. Bandyci byli pewni, że to konkurencyjna grupa chce przejąć towar. Mieli przy sobie broń automatyczną, a mundurowi zacinające się pistolety. Nie wszyscy mieli broń. Podkomisarz Żak nie posiadał jej właśnie…
Nie tylko ofiara -Mirosław Żak
Pierwsza oficjalna wzmianka, dotycząca zorganizowanej działalności o charakterze przestępczym, pojawiła się w Polsce 1902 roku. W słowniku Karpowicza określono ją jako „stowarzyszenie rozbójników i przemytników”. Dziś – powiedzieć o świecie, w którym trup ściele się gęsto, że było to stowarzyszenie rozbójników – to tak, jakby nie powiedzieć nic. Sprawiedliwość, bezwzględność, bezkarność – to wartości, którymi kierował się świat mafii.
Gangsterskie porachunki, mafijne prawo i mafijna sprawiedliwość – istniały zawsze. Okres ich świetności przypada na lata 90. XX wieku. Transformacja społeczna i gospodarcza okazała się ogromną szansą dla rozwoju przestępczości zorganizowanej w Polsce. Dziś – choć nadal żywa – jej struktury przypominają odwrotność tych istniejących lata temu.
Chcesz poznać inne gangsterskie porachunki? Sięgnij po Detektywa 8/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Bezwzględny świat mafii, czyli najsłynniejsze gangsterskie porachunki). Cały numer do kupienia TUTAJ.