Świdnica: finał potrójnego zabójstwa

Świdnica: Prokurator Okręgowy skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko dwudziestoletniemu Marcelowi C. oskarżonemu o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swoich rodziców i młodszego brata.

Do zdarzenia doszło w jednym z domów jednorodzinnych w Ząbkowicach Śląskich w  nocy z 8 na 9 grudnia 2019 roku. W nocy sprawca zaatakował siekierą swoich rodziców i 7-letniego brata, zadając im w trakcie snu śmiertelne ciosy.

Marcel C. usłyszał trzy zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z uwagi na motywację zasługująca na szczególne potępienie. Co do zabójstwa rodziców czyny te zostały także zakwalifikowane, jako zabójstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Po dokonanych czynach Marceli C. zabrał z domu pieniądze w kwocie 8 700 złotych. Chciał przeznaczyć na ucieczkę z kraju.

Po dokonanych czynach sprawca upozorował napad rabunkowy na swój dom. Następnie starał się zatrzeć ślady zdarzenia próbując spalić i ukryć ubranie, jakie miał na sobie podczas zabójstw oraz siekierę. Po tym wrócił do domu, wyszedł na dach i zawiadomił Policję o napadzie rabunkowym na jego dom.

Świdnica: jest poczytalny, może odpowiadać za to, co zrobił

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marceli C. przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów. Złożył obszerne wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzenia.

W toku prowadzonego śledztwa przeprowadzono obserwację psychiatryczną Marcelego C. Z uzyskanej opinii biegłych lekarzy psychiatrów wynika, że był i jest on osobą w pełni poczytalną.

Biegli psycholodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie stwierdzili u Marcelego C. zaburzenia osobowości. Polegały one na braku empatii i wrażliwości, zgeneralizowaną wrogość, a nawet nienawiść wobec otoczenia. Poza tym, cechuje go także silny egocentryzm i obwinianie innych, w tym członków swojej rodziny, za wszystkie swoje niepowodzenia. Zdaniem biegłych psychologów stwierdzone u Marcelego C. zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo dokonania przez niego podobnych czynów w przyszłości.

Za czyny zarzucane podejrzanemu grozi kara od 12 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Świdnicy

fot. pixabay.com