Timczenko i jego luksusowy jacht

Jacht Timczenki „Lena” pływał pod banderą Wysp Dziewiczych i ma zaledwie 40 metrów długości. Niewiele to w porównaniu z „Dilbar” Usmanowa. Ale pod względem majątku Timczenko i Usmanow mogą podać sobie ręce, ten pierwszy kieruje wszak wielką rosyjską grupą inwestycyjną działającą w sektorze energetycznym transportowym i budowlanym. Majątek Giennadija Timczenki szacowany jest przynajmniej na kilkanaście miliardów euro.

W chwili ogłoszenia sankcji „Lena” stała przy nabrzeżu portu w San Remo we włoskiej Ligurii. Kapitan jednostki poinformowany został, że lepiej będzie, żeby nie podnosił kotwicy, a krótko po tym wyłączono pokładowy transponder informujący o lokalizacji jednostki.

Podobnej procedurze poddano jacht Aleksieja Mordaszewa „Lady M”, który kotwiczył w porcie Imperia. Jednostka ta jest niewiele dłuższa od „Leny” Timczenki. Ma 60 metrów, ale Mordaszew jest nie byle kim. Sprawuje nadzór właścicielski nad kilkoma przedsiębiorstwami z branży wydobywczej, hutniczej, maszynowej, medialnej i turystycznej. Posiadany przez niego majątek lokuje go na piątym miejscu listy najbogatszych biznesmenów w Rosji.

Nie tylko Timczenko i jego jacht

Prawie wszystkich miliarderów po inwazji Rosji na Ukrainę umieszczono na liście osób objętych sankcjami. Nie znaczy to jednak, że wszyscy oni inwazję popierają. I tak na przykład urodzony we Lwowie współzałożyciel konglomeratu Alfa-Group, Michaił Friedman nazwał atak wojsk rosyjskich „tragedią” i wezwał do szybkiego zakończenia „rozlewu krwi”. Miliarder, który do tej pory unikał oświadczeń o charakterze politycznym, napisał w przesłanym e-mailu, że „jest głęboko związany z Rosjanami i Ukraińcami i postrzega obecny konflikt jako tragedię dla obu narodów”.

W podobnym tonie wypowiada się Oleg Deripaska, który jak dotąd zawsze popierał politykę władz na Kremlu. Na Telegramie napisał: „Pokój jest bardzo ważny. Negocjacje rozpocząć się muszą tak szybko, jak to tylko możliwe”. Po czym wezwał do wstrzymania działań wojennych i rozpoczęcia rozmów pokojowych, w przeciwnym bowiem razie oba kraje czeka kryzys. Podczas Forum Ekonomicznego w Krasnojarsku stwierdził, że będzie on trzykrotnie cięższy od tego z 1998 roku.

Chcesz poznać inne, luksusowe jachty rosyjskich oligarchów? Sięgnij po Detektywa 5/2022 (tekst Pawła Pizuńskiego pt. Pływające fortuny rosyjskich oligarchów). Cały numer do kupienia TUTAJ.

Aliszer Usmanow i jego jacht uziemiony „Dilbar”. Czytaj TUTAJ.