Tom Ketchum: podczas egzekucji urwało mu głowę

Tom Ketchum Amerykański kowboj, który był członkiem miejskiego gangu. Terroryzował Teksas i Nowy Meksyk, rabując pociągi i zabijając pasażerów. Szerszej publiczności znany jako „Black Jack”.

Bezkarnym działaniom kres postawiło schwytanie go przez policję w 1899 roku, po tym gdy postrzelił konduktora, który go rozpoznał. Tom Ketchum został wówczas skazany na karę śmierci. Był to czas, kiedy w Nowym Meksyku wyroki wykonywano tylko poprzez powieszenie. Metoda, choć ciągle była w użyciu, przed egzekutorami miała wiele tajemnic i nie zawsze szła zgodnie z planem. Jak się później okazało, największym problemem było odpowiednie dobranie sznura do wagi skazanego. Gdy sznur był za krótki, więzień umierał w straszliwych męczarniach, dusząc się. Gdy był za długi – tak jak w przypadku Ketchuma – urywało mu głowę. Po „widowiskowym” procederze, głowę „Blacka Jacka” przyszyto do korpusu tylko po to, by w całej okazałości, po raz ostatni, pokazać go widowni.

Chcesz poznać inne spartaczone egzekucje sięgnij po Detektywa nr 5/2021 (tekst Anny Rychlewicz pt. Spartaczone egzekucje). Do kupienia TUTAJ.