To nie żarty: albo forsa, albo porwanie dziecka

Porwanie dziecka do którego na szczęście nie doszło. Ogromne zaangażowanie policjantów doprowadziło do ustalenia 4 mężczyzn w związku z usiłowaniem porwania. Według śledczych sprawcy zażądali od pokrzywdzonego zwrotu rzekomego długu, grożąc przy tym uprowadzeniem dziecka i spaleniem firmy bliskiej osoby. Na wniosek gorzowskiej Prokuratury Okręgowej 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane. Trwają ustalenia kolejnych osób mogących mieć związek z przestępstwem.

Sprawa zaczęła się, gdy 3 mężczyzn zażądało od pokrzywdzonego kilkudziesięciu tys. zł zwrotu rzekomego długu, grożąc przy tym uprowadzeniem dziecka oraz spaleniem firmy członkowi jego rodziny w przypadku odmowy spłaty. Pomimo, że pokrzywdzony nie miał zobowiązania finansowego, to groźby spowodowały u niego ogromne zagrożenie.

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji natychmiast rozpoczęli działania wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. Priorytetem dla policjantów i prokuratorów było bezpieczeństwo pokrzywdzonego i jego rodziny. Bardzo ważne było również ustalenie i zatrzymanie podejrzanych.

Porwanie, którego nie było

Do działań włączyli się także funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. W wyniku podjętych czynności ustalono i przesłuchano świadków, zabezpieczono nagrania z monitoringów.

Jednocześnie śledczy docierali do wciąż nowych informacji. Były one dokładnie analizowano. Działania prowadzono w wielu województwach naszego kraju. Do akcji wkroczyli także policjanci z Zarządu w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie oraz z Zarządu III CBŚP.

Funkcjonariusze pracując pod ogromną presją czasu, dbając o bezpieczeństwo pokrzywdzonych, jednocześnie weryfikowali wszelkie informacje mogące doprowadzić do zatrzymania sprawców. Dzięki zastosowaniu dostępnych metod i technik ustalono, że w usiłowanie porwania może być zamieszanych kilka osób.

Zatrzymano trzy osoby

Uderzenie nastąpiło w tym samym momencie w kilku miejscach Polski – w Warszawie, Gdyni i w woj. lubuskim. Trzy osoby zatrzymano. . Porwanie udaremniono!

W sprawie występuje czterech podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat.

Wobec trzech podejrzanych gorzowski sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Porwanie i prawo

W Polsce, zgodnie z art. 252 kodeksu karnego, przestępstwo polega na wzięciu lub przetrzymywaniu zakładnika w celu zmuszenia organu państwowego lub samorządowego, instytucji, organizacji, osoby fizycznej lub prawnej, albo grupy osób do określonego zachowania się. Grozi za to do 12 lat pozbawienia wolności.

Do tego przestępstwa dochodzi wówczas, gdy następstwem wzięcia lub przetrzymywania zakładnika jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Karalne jest również przygotowanie tego przestępstwa.

Przewiduje się jednak specyficzną postać czynnego żalu sprawcy, który wziął zakładnika – jeśli odstąpił od zamiaru wymuszenia i zwolnił go, nie podlega karze.

źródło: policja.pl

fot. pixabay.com