Na początku grudnia 2020 roku, 40-letni mieszkaniec Sulechowa ukradł dowód osobisty innej mieszkance miasta.
Ofiara nie była przypadkowa – z wyglądu była podobna do 33-letniej partnerki oszusta. Wykorzystując więc podobieństwo, para udała się do jednego z banków, by wziąć kredyt na nazwisko pokrzywdzonej. W ten sposób para wyłudziła 3 tys. zł. Po chwili lista przestępstw wydłużyła się o zawarcie umowy abonamentowej oraz zaciągnięcie czterech kolejnych pożyczek w tzw. parabankach. Ostatniego dnia stycznia 2021 roku, policjanci z Komisariatu Policji w Sulechowie zatrzymali przedsiębiorczą parę. Oboje usłyszeli zarzuty oszustwa i kradzieży tożsamości, za które grozi do 8 lat więzienia.
Nie tylko mężczyzna, który ukradł dowód osobisty
Był z jednym z najsłynniejszych i najbardziej pomysłowych oszustów w historii świata. Jako hrabia Victor Lustig przygotował misterny plan, którego efektem miała być sprzedaż… wieży Eiffla. I choć najczęściej to właśnie z tym procederem jest kojarzony, w rzeczywistości posługiwał się 40 innymi tożsamościami. Zmieniał je jak rękawiczki. Za każdą kryło się równie barwne oszustwo.
Podczas pobytu we Francji, niejaki Victor Lustig natrafił na artykuł mówiący o ogromnych kosztach utrzymania wieży Eiffla. Wpadł więc na genialny pomysł. W jednym z najbardziej prestiżowych paryskich hoteli, sfingował tajne spotkanie rządowe z sześcioma handlarzami złomem. Przedstawił im ofertę sprzedaży wieży, podając się za zastępcę dyrektora generalnego Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Mając na uwadze opinię publiczną, poinformował potencjalnych kupców o konieczności utrzymania transakcji w tajemnicy. Choć ciężko konkurować z hrabią o tytuł najbardziej przedsiębiorczego oszusta, czarni bohaterowie poniższego zestawienia, wydają się nie zostawać w tyle…
Chcesz poznać więcej podobnych historii? Sięgnij po Detektywa 12/2023 (tekst Anny Ruchlewicz pt. Złodzieje tożsamości). Cały numer do kupienia TUTAJ.