Ustalono kim byla Dziewczyna z Granby

Dziewczyna z Granby, tak została nazwana kobieta, której zwłoki znaleziono w listopadzie 1978 roku. Leżały przy leśnej drodze, przykryte liśćmi, w miejscowości Granby, 140 km od Bostonu. Sekcja wykazała, że zginęła od strzału w lewą skroń.

Kobieta nie miała przy sobie dokumentów. Policja rozpoczęła dochodzenie w okolicy przy użyciu tradycyjnych metod, takich jak chodzenie od drzwi do drzwi w poszukiwaniu informacji. Nie przyniosło to wielu rezultatów. Śledczym nie udało się wówczas ustalić jej personaliów. Jedynie co orzekli to to, że miała między 19 a 27 lat. Szczątki pochowano w bezimiennym grobie. Nadano jej tylko przydomek “Dziewczyna z Granby”. Policja jednak cały czas starała się rozwiązać tajemniczą sprawę. Z biegiem lat badanie szczątków stało się trudniejsze ze względu na degradację DNA w czasie. Niedawne postępy w kryminalistycznej genealogii genetycznej pozwoliły naukowcom ostatecznie sprofilować pozostawione DNA.

W marcu 2022 roku próbkę biologiczną “Dziewczyny z Granby” przesłano do Othram w Teksasie. Tam znajduje się laboratorium kryminalistyczne znane z pomocy przy nierozwiązanych sprawach. W styczniu 2023 roku laboratorium poinformowało, że w Maryland udało się zlokalizować żyjącą krewną. Jak się okazało siostrzenicą mieszkającą w Maryland. Kobieta powiedziała śledczym, że miała ciotkę, która zaginęła w latach 70. Jak się okazało, “Dziewczyna w Granby” miała dwóch synów. Zbadanie DNA jednego z nich w 100 procentach potwierdziło, że Dziewczyna z Granby była jego matką.

Wiadomo kim była Dziewczyna z Granby

Biuro prokuratora okręgowego Northwestern, policja stanowa Massachusetts i policja w Granby w stanie Massachusetts ogłosiły w poniedziałek, 6 marca 2023 roku, że “Dziewczyna z Granby” to Patricia Ann Tucker (po kolejnych mężach nosiła również nazwiska Patricia Heckman, Patricia Dale, a przed zaginięciem Patricia Coleman). W chwili śmierci miała 28 lat. Mieszkała z mężem i synami w East Hampton w stanie Connecticut, godzinę drogi od miejsca, gdzie odnaleziono zwłoki.

Śledczy mają teraz nadzieję, że uda się ustalić, kto zamordował Tucker. Wśród podejrzanych jest mąż kobiety – Gerald Coleman. Mężczyzna nigdy nie zgłosił zaginięcia żony. Coleman zmarł w 1996 roku w więzieniu. Odsiadywał wyrok m.in. za gwałt i napaść.

– Nie mamy jeszcze formalnie prawdopodobnego powodu, by oskarżyć kogokolwiek o morderstwo Patricii – powiedział pierwszy zastępca prokuratora okręgowego Northwestern, Steven Gagne, na konferencji prasowej w poniedziałek – 6 marca 2023 roku. – Mamy nadzieję, że dzisiejsza konferencja prasowa przyniesie dodatkowe tropy, które pomogą posunąć śledztwo dalej i ostatecznie zidentyfikować mordercę. (…) To dochodzenie trwało dziesięciolecia i będzie kontynuowane, dopóki nie zostanie zbadany każdy możliwy trop.

Fot. Policja stanowa Massachusetts