W Stalowej Woli zaatakował 14-latek

Na początku marca 2022 roku, na jednym z przystanków w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) doszło do ataku nożownika. Ofiarą padł 35-letni mężczyzna, który pomimo podjętej reanimacji zmarł.

Choć napastnik uciekł z miejsca zdarzenia, ujęto go jeszcze tego samego dnia. Okazał się nim 14-letni chłopak. Prokuratura nie podała żadnych informacji mówiących o motywach zbrodni czy o znajomości ofiary i napastnika. Według nieoficjalnych danych, ofiarą był znajomy matki 14-latka, który nie akceptował ich znajomości i miał być przez nich źle traktowany. Z uwagi na młody wiek nożownika, nie odpowiada on za zbrodnię z Kodeksu karnego, a sprawa toczy się na podstawie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i jest niejawna. Chłopakowi grozi co najwyżej pobyt w zakładzie poprawczym do ukończenia 21. roku życia.

Nie tylko nastolatek w Stalowej Woli

Czy dziecko byłoby zdolne do odebrania życia drugiemu człowiekowi? A czy małoletni potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów? Czy nieletnich należy sądzić jak osoby dorosłe? W przypadku dzieci dopuszczających się brutalnych morderstw, możliwa jest rehabilitacja? Zbrodnie popełnione przez dzieci od lat rodzą szereg pytań, na które wciąż brak jest jednoznacznych odpowiedzi. W tym samym czasie dochodzi jednak do kolejnych przestępstw z ich udziałem. W ocenie specjalistów, młodzi ludzie doskonale wiedzą, że zabójstwo jest czynem zabronionym i grozi za nie kara, jednak często nie potrafią połączyć tych wiadomości ze swoim aparatem afektywno-emocjonalnym. Zbrodnie przez nich dokonane są ukierunkowane na zaspokojenie doraźnej potrzeby, którą choć można zaspokoić w inny sposób, zaspokajana jest często właśnie przez czyn zabroniony, który wydaje się najszybszą i najprostszą drogą do spełnienia.

Każda zbrodnia powinna doczekać się kary. Jednocześnie kara ma uczyć, a nie krzywdzić. To właśnie przestępstwa popełnione przez nieletnich lokują się mniej więcej w połowie drogi prowadzącej do zaspokojenia obu tych potrzeb. Odpowiedzialność nieletnich wciąż budzi sporo kontrowersji. Nie mniej budzą zbrodnie przez nich dokonane.

Chcesz poznać innych nieletnich zabójców? Sięgnij po Detektywa 6/2022 (tekst Anny Rychlewicz pt. Nieletni zabójcy). Cały numer do kupienia TUTAJ.