Wakacje z duchami – 14 miejsc tylko dla odważnych

Wakacje z duchami? Brzmi co najmniej intrygująco! Letni odpoczynek to doskonała okazja nie tylko do błogiego leniuchowania. Można zabawić się w detektywa i zwiedzać miejsca… w których straszy. Wakacje z duchami to propozycja dla ludzi o mocnych nerwach. Gdzie szukać miejsc i legend, które wywołają prawdziwe, biegnące wzdłuż kręgosłupa dreszcze?

Do nawiedzonych miejsc nie będzie łatwo się dostać – nie tylko dlatego, że najczęściej pozostają kompletnie opuszczone. Wystarczy, że przeczytasz o historiach, których świadkami były te nawiedzone miejsca w Polsce, a zechcesz być od nich tak daleko, jak to tylko możliwe.  Na naszej liście nawiedzonych miejsc znalazły się nie tylko domy i lokale mieszkalne. Kołatanie serca wywołują również niektóre lasy, opuszczone szpitale czy zamki – każde z nich skrywa inną tajemnicę.

Są tacy, którzy lubią słuchać strasznych opowieści o takich miejscach. Są też tacy, którzy lubią do nich zaglądać – często biorąc nogi za pas już po kilku chwilach. Zanim jednak poznasz zgromadzone na naszej liście nawiedzone miejsca, pamiętaj: nie brak osób, które upiorne historie potrafią stworzyć nawet z najmniejszej plotki. Nogi miękną już jednak na samą myśl o ziarnku prawdy, które może kryć się w każdej legendzie.

Kamienica na Wilczej 2/4, Warszawa

Służący wbijający nóż w serce właścicielki kamienicy. Brutalnie zamordowany bankier, ograbiony z całego majątku. Drewniana posadzka, na której nagle pojawiały się plamy krwi. Takie obrazy wyłaniają się z różnych opowiadań o Wilczej 2/4 – najbardziej nawiedzonego adresu w centrum Warszawy.

Przeklętym mieszkaniem w kamienicy jest to narożne, położone na pierwszym piętrze. Tak jak inne nawiedzone domy w Polsce, adres posiada wiele różnych historii. Jedna z nich mówi o studencie, który popełnił samobójstwo w wynajmowanym lokalu przy Wilczej. Nieszczęśliwy najemca wciąż nie chce się jednak wyprowadzić z tak dogodnej lokalizacji – jego duch podobno pojawia się w salonie, a towarzyszy mu biały pies.

Mieszkańcy kamienicy do dziś słyszą ponoć przejmujące jęki, kroki i trzaski dobiegające z mieszkania na pierwszym piętrze. Opowiadają również o kwiatach, które błyskawicznie zwiędły, gdy przy budynku postawiono ołtarz na Boże Ciało.

Willa przy ul. Morskie Oko 5, Warszawa

W willi przy Morskim Oku 5 pojawia się podobno duch Hanny – dziewczyny, która schroniła się tu podczas Powstania. Dzięki jej opiece, w domu mogło znaleźć schronienie również wielu walczących żołnierzy. Jeden z nich skradł serce pomocnej Hanny. Pewnego wieczora dziewczyna wyszła do ogrodu, by przywitać powracającego ukochanego bukietem kwiatów. Zamiast strzały amora trafiła ją jednak kula snajpera. Od tego dnia jej duch krząta się po willi. Podobno wciąż można ją tu spotkać: ubrana w białą suknię, nadal wyczekuje powrotu swego żołnierza.

Obok ducha dziewczyny przez długi czas w willi zamieszkali bezdomni i narkomani, stukaniem i tupaniem odstraszając ciekawskich od domu przy Morskim Oku. Lokatorzy jednak zostali przegonieni, a willa odremontowana. Obecnie znajdują się w niej trzy lokale mieszkalne, czekające na odważnych najemców.

Komisariat w Konstancinie-Jeziornej

Nie tylko nawiedzone domy – w Polsce straszy również w opuszczonym komisariacie

Oprócz nawiedzonych domów, w Polsce można znaleźć również… nawiedzone komisariaty. Od lat uwagę miłośników zjawisk paranormalnych zwraca przede wszystkim budynek przy ulicy Niecałej w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej, gdzie do niedawna mieściła się komenda policji.

Pracujący w nim policjanci opowiadali o dziwnych odgłosach dobiegających z pierwszego piętra starego obiektu. Niektórzy natknęli się również na tajemnicze postacie oraz ducha ubranego w mundur. Te niepokojące zjawiska można powiązać z przeszłością budynku, w którym w latach 50. swoją siedzibę mieli agenci stalinowskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Legenda mówi o jednym, szczególnie zaciekłym oficerze, który bestialsko torturował przesłuchiwanych. Nnie po to, by uzyskać od nich informacje, ale by zobaczyć, jak uchodzi z nich życie.

Badacze twierdzą, że jego duch wciąż zamieszkuje budynek, szukając pokuty za swoje okrutne czyny. Do dziś stara się nawiązać kontakt z żyjącymi – być może chce wskazać miejsce, gdzie zakopał ciała swoich ofiar? Mało kto chce jednak pomóc mu zamazać winy. Mroczna historia komisariatu i dobiegające ze środka niepokojące odgłosy skutecznie odstraszają gości.

Dom przy Tulipanowej w Aninie

Opuszczona ruina skryta wśród drzew na tyłach Górki Delmacha w latach 80. była szczęśliwym domem dla rodziny z dwójką dzieci. Z czasem jednak harmonijne domostwo zaczęło chylić się ku upadkowi. Ojciec popadł w długi, zaczął pić i stopniowo tracił nad sobą kontrolę.

W pewnym momencie, niegdyś głośny i roześmiany, dom zupełnie ucichł. Upiorna historia willi w sąsiedztwie idyllicznej okolicy Wawra ma swój mroczny finał w piwnicy, w której po jakimś czasie sąsiedzi, zaintrygowani panującą ciszą, znaleźli trzy ciała: matki i dwójki dzieci. Ojciec, który oszalał pod presją finansowych problemów, powiesił swoją rodzinę, po czym… uciekł w siną dal.

Od tamtej pory nikt nie zamieszkał na Tulipanowej. Dziś ci, którzy zaglądają do ruin w Aninie, opowiadają o upiornych jękach i postaciach, które w nocy wychodzą na teren posesji.

Szpital psychiatryczny w Owińskach

Szpitale psychiatryczne same w sobie wywołują dreszcze – a co dopiero nawiedzone szpitale psychiatryczne. W opuszczonej placówce w Owińskach, pośród szpitalnych korytarzy podobno wciąż przechadzają się pacjenci. Związane jest to z tragiczną historią tego miejsca. Budynek od 1838 roku służył jako szpital psychiatryczny; pacjentami były również dzieci. Na początku II wojny światowej hitlerowcy wymordowali wszystkich rezydentów – zginęło wtedy ponad tysiąc osób, których ciała zostały pochowane w okolicznych lasach.

W późniejszych latach budynek służył jako dom starców. Od ponad 20 lat stoi opuszczony. Mieszkańcy okolicznych gospodarstw twierdzą, że niekiedy ze szpitala dochodzą do nich diaboliczne chichoty i jęki, zaś po murach przemykają cienie. Kilka osób widziało dziecięcą postać, bawiącą się koło opuszczonego budynku, która następnie znikała bez śladu. Na zdjęciach zrobionych pośród szpitalnych ścian można dojrzeć twarze – są one jednak dość niewyraźne i może być to złudzenie. Ponadto, w domach znajdujących się niedaleko placówki bardzo często przepalają się żarówki. Mieszkańcy twierdzą, że ma to związek ze złą energią, która kryje się w opuszczonym budynku.

Częstotliwość wszystkich tych wydarzeń nasila się w listopadzie każdego roku, w rocznicę mordu dokonanego przez Niemców.

Dom przy Kosocickiej 8, Kraków

Historie i legendy, tajemnicze znaleziska i napisy na ścianach – opuszczony budynek przy trasie na Wieliczkę przez wiele lat rozbudzał wyobraźnię mieszkańców Krakowa. Tak jak inne nawiedzone domy w Polsce, odrapany obiekt był pozostałością po nieukończonej budowie (rzekomo z lat 70.). Jedna z legend głosi, że budynek stał się przedmiotem kłótni dwóch braci: jeden z nich zabił drugiego, pozostawiając dom w na zawsze surowym stanie.

Śmiałkowie, którzy zdecydowali się wejść do środka, opowiadali o przerażających ołtarzykach, leżących tu i ówdzie przedmiotach sakralnych i wymalowanych na ścianach budynku złowieszczych groźbach. Popularna historia mówi również o budujących pobliską autostradę robotnikach, którzy zdecydowali się spędzić noc w budynku na rozdrożu. Po kilku godzinach uciekli z domu – opanowały ich omamy, napady lęku i złego samopoczucia.

Swoje tajemnice dom przy Kosocickiej na zawsze pochował w gruzie: w maju 2016 roku opuszczony budynek został po latach wyburzony.

Dom w Wojciechowie

Jest coś, co sprawia, że dom w Wojciechowie (woj. pomorskie) jest inny niż przedstawione na naszej liście nawiedzone domy w Polsce. Tutaj wciąż ktoś mieszka.

Rodzina pani Ewy mieszka w Wojciechowie od lat. W pewnym momencie domownicy zaczęli jednak narzekać na dziwne hałasy: drapanie, kroki i pomrukiwania. Ich spokój zaburzały również drzwi, które często same otwierały się z hukiem.

Potem było już tylko gorzej. Najbardziej przerażające zjawisko spotkało Alicję, córkę pani Ewy. Kilka razy objawiała się jej wysoka postać, której twarz skrywał kaptur. Jedyne co widziała Alicja to rozżarzone, czerwone oczy i towarzyszącego postaci psa, który miał jedynie… połowę ciała. Podczas spotkań z upiornym gościem dziewczyna nie mogła nic zrobić – ogarniała ją panika i wywołany nią paraliż. Pozostawało tylko patrzeć, jak postać w kapturze siada na fotelu, potem wstaje i wychodzi – jak gdyby nigdy nic.

Mieszkańcy jakoś żyją ze swoimi nietypowymi problemami. Nie mają pieniędzy, żeby się wyprowadzić, a nawiedzonego domu przecież nikt nie kupi. Czy mroczny gość opuści kiedyś dom w Wojciechowie? Czas pokaże.

Wakacje z duchami: Stara Cerkiew w Chróścinie

Zaniedbany budynek dziś jedynie skupia wokół siebie straszne historie. Pod podłogą, po której niegdyś stąpali wierni, znajdowały się zwłoki właścicieli pobliskiego pałacu, ekshumowane w latach 90. po zdewastowaniu posadzki przez miejscowych wandali. Obok cerkwi znajdował się mały cmentarz, na którym spoczął syn posiadaczy zamku po śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Od momentu wydobycia na światło dzienne ciał jego rodziców powstały o tym miejscu niesamowite historie. Jedna z nich opowiada o tym, że w godzinach wieczornych można spotkać na cmentarzu małego, bawiącego się chłopca. Co jakiś czas przerywa zabawę, aby popatrzeć smutno w okna cerkwi, a na widok nieznajomych – podchodzi z pytaniem czy widzieli jego rodziców, po czym rozpływa się w powietrzu.

Wakacje z duchami: odwiedź nawiedzony dom w Jaśkowicach

Opuszczony od kilkunastu lat dom w Jaśkowicach był świadkiem brutalnego morderstwa. Historia nie schodzi z ust mieszkańców małej miejscowości pod Byczyną już od blisko 70 lat.

Wszystko za sprawą pewnego październikowego dnia w 1947 r. Uroczy domek zamieszkiwało starsze małżeństwo – Jan i Wiktoria. Jak co dzień, pod nieobecność męża, Wiktoria wybrała się w odwiedziny do swojej sąsiadki. Tam spotkała nieznajomego – przybysza z nieznanych stron, który szukał w okolicy noclegu na kilka dni. Przyjemna popołudniowa pogawędka przebiegła dość niewinnie – Wiktoria przedstawiła się, powiedziała, że mieszka z mężem tuż obok i zaczęła wypytywać mężczyznę o jego włóczęgę. On sam zaś skrzętnie zanotował w pamięci przede wszystkim tę drugą informację…

Nawiedzone domy w Polsce i ich mroczne historie rodzą się w nocy. W bladym świetle księżyca nieznajomy włamał się do domu Jana i Wiktorii przez niewielkie okienko w warsztacie. Planował jedynie drobną kradzież, ale jego plany poszły o wiele dalej. Siekierą brutalnie zamordował starsze małżeństwo, które zbudziły hałasy dobiegające z sąsiedniego pokoju. W pośpiechu zabrał cenne rodzinne pamiątki i uciekł na skradzionym rowerze.

Mordercę zatrzymano kilka dni później i po krótkim śledztwie skazano na śmierć. Po burzliwych wydarzeniach jesiennej nocy, w domu Jana i Wiktorii mieszkało jeszcze kilka innych rodzin. Żadna z nich nie wytrzymała w nim długo. Wszystko za sprawą przeszywającego chłodu i jęków oraz pojawiających się w nocy sylwetek Jana i Wiktorii, którzy od lat każdej nocy układają się do snu. Tak, jak gdyby morderca z siekierą nigdy ich nie odwiedził.

 Wakacje z duchami: ciekawy adres – Herbsta 4, Warszawa

Historie o nawiedzonych domach w Polsce to coś, do czego zdążyliśmy przywyknąć, ale… nawiedzony blok? Na budynku stojącym przy ul. Herbsta 4 na warszawskim Ursynowie podobno ciąży przerażająca klątwa – tak przynajmniej sądzą jego mieszkańcy, którzy zetknęli się z wieloma tragicznymi historiami.

Seria nieszczęśliwych zdarzeń rozpoczęła się od samobójstwa kobiety, która wyskoczyła z balkonu. Po niej życie stracił młody mieszkaniec, potrącony przez samochód. Przypadek? Może i tak, ale ponura passa ciągnęła się dalej. Jeden z lokatorów zabił swoją żonę siekierą po tym, jak odkrył, że zdradza go z innym mężczyzną, a inny powiesił się w piwnicy. Wśród kolejnych wieści o zagadkowych zgonach sąsiedzi zapamiętali przede wszystkim samobójstwo listonosza, który również odebrał sobie życie skacząc z balkonu. Budynek był świadkiem nie tylko samobójstw – również i nagłych zgonów, wylewów czy zawałów.

Mieszkańcy nie pozostali obojętni – wezwali na pomoc specjalistów od nadprzyrodzonych zjawisk: wróżbitów, bioterapeutów i radiestetów. Ci doszukiwali się różnych przyczyn – od żył wodnych aż po ciała pogrzebane w fundamentach budynku. Niektórzy lokatorzy Herbsta 4 wierzą z kolei, że na bloku ciąży klątwa, którą na ziemię rzucił jej były właściciel, gdy odebrały mu ją komunistyczne władze.

Wakacje z duchami? Las w Witkowicach

Położony we wsi Witkowice las skrywa niejedną tajemnicę – podobno miało w nim miejsce wiele samobójstw oraz zaginięć. Jedną z głośniejszych spraw było zniknięcie grupy dziewięciu studentów w 2001 roku. Wybrali się do lasu, by oblewać rozpoczęcie roku akademickiego. Podobno ostatnią osobą, która ich widziała, był mieszkaniec domku pod zagajnikiem. Próbował ostrzec ich o niebezpieczeństwie, które może ich napotkać nocą w lesie – studenci jednak nie zastosowali się do jego rady. Pomimo śledztwa prowadzonego przez policję, jak i znajomych studentów, nie udało się odnaleźć żadnych śladów wyjaśniających tajemnicze zaginięcie.

Legenda głosi, że las wyrósł na terenie spalonej w XVIII wieku osady. W pożarze zginęło wielu mieszkańców. Lata później w lesie ostoję znaleźli innowiercy, którzy wybudowali tam kamienną świątynię i odprawiali tajemnicze rytuały. Wokół lasu panowała złowroga aura, o której mówili okoliczni mieszkańcy.

Wakacje z duchami: Las Rudzki w Łodzi

Jeśli chcesz poczuć się jak w Blair Witch Project – musisz koniecznie wybrać się do Rudy Pabianickiej, położonej w południowej części Łodzi. Jeszcze dwa wieki temu przeżywała swój okres świetności, przyciągając zamożnych mieszczan, pragnących uciec od zgiełku miasta. Odpoczywali w imponujących rozmiarami willach i pałacach, rozkoszując się spokojem rudzkiego lasu. Dziś to jedynie wspomnienie – rejony te odwiedzane są jedynie przez miłośników starej architektury i… amatorów dreszczyku grozy.

Jedna z historii opowiada o tym, że któregoś dnia grupa uczniów szkoły podstawowej wyruszyła z nauczycielką na spacer w poszukiwaniu piękna natury. Niestety, okazało się, że to ostatni raz gdy ich widziano. Nigdy nie powrócili ze szkolnej wycieczki, ale podobno można spotkać po zmroku ich błąkające się dusze lub usłyszeć przestraszone głosy.

Wakacje z duchami: Nawiedzony zamek w Ogrodzieńcu

Zamek, znajdujący się Podzamczu, w odległości 2 kilometrów od Ogrodzieńca. Są to jedne z największych i najlepiej zachowanych ruin zamkowych w naszym kraju. Badacze zjawisk paranormalnych zauważyli, że zwierzęta, które znajdą się w pobliżu zamku, zaczynają się zachowywać w nietypowy sposób – warczą, ujadają lub przestraszone uciekają.

Jedną z popularniejszych legend jest historia o czarnym psie, który znajduje się na długim, brzęczącym łańcuchu. W jego oczach można zobaczyć żywy ogień. Jak podaje legenda, to kasztelan Stanisław Warszycki, który był kiedyś odpowiedzialny za nadzorowanie przebiegu tortur przeprowadzanych na poddanych. Za karę został porwany do piekła, a w ramach pokuty został wcielony w przerażającego psa.

Najbardziej nieustraszeni poszukiwacze duchów mogą zwiedzać zamek w nocy, wraz z przewodnikiem, opowiadającym mrożące krew w żyłach historie.

Wakacje z duchami: a może Biała Dama z Kórnika

W pobliżu Poznania można spotkać widmo Teofili z Działyńskich, dawnej właścicielki zamku, która została pochowana w krypcie kościoła w Kórniku. Jej portret zawisł w sali jadalnej, z którego ponoć każdej nocy o godzinie dwunastej, dama ożywa i wychodzi. Następnie aż do świtu krąży po salach pałacowych. Podobno czasem można ją spotkać w pobliskim parku, w którym oczekuje jej jeździec na tajemniczym koniu.

źródło: www.morizon.pl

fot. pixabay.com