Wakaty w policji to problem, który z roku na rok robi się coraz większy. Najwięcej policjantów brakuje w wielkich miastach. Starzy, doświadczeni policjanci odchodzą na potęgę. Nie mają następców bo młodzi nie chcą pracować w tym zawodzie.
Wakaty w policji nie są zaskoczeniem. O tym, że w policji jest źle i trudno skompletować obsadę posterunków i komisariatów, media informują od dawna. Teraz są na to twarde dane.
– Etatów policji na 2024 rok jest 108 909 etatów, a zatrudnienie 96 698 zatem wakat wynosi 10 411 etatów, co stanowiło 9,74 procent – mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek na posiedzeniu sejmowej komisji.
Oznacza to, że nie ma jednego na dziesięciu funkcjonariuszy potrzebnych do właściwego działania policji. Najgorzej jest w garnizonach śląskim i warszawskim, gdzie na każdego przyjmowanego do służby funkcjonariusza przypada aż dziewięciu odchodzących na emeryturę.
– Jest to potężny problem. Świetnie, że to wczoraj padło z ust wiceministra Mroczka, który stwierdził, że sytuacja jest bliska tego, żeby bezpieczeństwo wewnętrzne państwa było zagrożone – ocenia przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.
Może jednak zostaną?
Problemy kadrowe dotyczą głównie wydziału cyberprzestępczości, w którym z 800 etatów zapełnionych jest jedynie 487. Braki kadrowe widać również w służbie prewencyjnej i kryminalnej, gdzie ubyło odpowiednio 3,4 tys. i 1,5 tys. policjantów.
Jednym z czynników wpływających na braki kadrowe w policji jest niska atrakcyjność finansowa służby. Obecnie średnie uposażenie policjanta to niecałe 7 tys. zł brutto. Idąc np. do wojska, można liczyć na podobne zarobki, a często mniejsze obciążenie pracą.
Dodatkowo funkcjonariusze coraz chętniej przechodzą na emeryturę, zamiast pozostać w służbie. Przynajmniej część emerytów do pozostania w policji z pewnością przekonałyby wyższe zarobki, na co wskazują związkowcy.
Wakaty w policji. Może wyższe zarobki?
Zarobki policjantów w 2024 r. są wyższe niż w ubiegłym roku. To za sprawą podwyższenia kwoty bazowej o 20%. To właśnie od kwoty bazowej oblicza się podstawę uposażenia zasadniczego, która jest różna dla kursantów, dzielnicowych, kierowników wyższego szczebla oraz komendantów. Z podstawy wylicza się całkowitą pensję różnych pracowników, dołączając odpowiednie kwotowe dodatki.
Policyjne wynagrodzenia są zależne od wielu czynników. Składowymi uposażenia są:
– wynagrodzenie zasadnicze, które jest zależne od grupy zaszeregowania,
– dodatek stażowy,
– dodatek służbowy, funkcyjny oraz za stopień.
Kto może pracować w policji?
Zgodnie z ustawą o Policji, służbę w tej formacji może pełnić:
obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Źródło: tvn24.pl, policja.pl
Fot. policja.pl