Agent KGB Walter Glenn Primrose przez 20 lat służył w Straży Przybrzeżnej USA, będącej częścią amerykańskich sił zbrojnych.
Jako technik awioniki miał dostęp do tajemnic stacji lotniczej Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wraz z żoną toczyli spokojne życie na Hawajach do momentu, w którym pojawiło się podejrzenie, że mogą być rosyjskimi szpiegami. Prokuratora USA dysponuje zdjęciami, na których małżeństwo pozuje w mundurach KGB. A to i tak nie koniec zaskoczeń… Walter Glenn Primrose wraz z żoną Gwynn Darle Morrison, zostali oskarżeni o kradzież tożsamości zmarłych w latach 60. niemowląt z Teksasu. Małżeństwo miało zdobyć w 1987 roku metryki zmarłych dzieci, stając się od tej pory Bobby’im Edwardem Fortem oraz Julie Lyn Montague. Oszuści wyrobili nowe prawa jazdy, dowody tożsamości i numery ubezpieczenia społecznego. Co więcej – w 1988 roku wzięli ponowny ślub pod fałszywymi nazwiskami. Parę oskarżonoo poświadczenie nieprawdy i spisek przeciwko rządowi.
Nie tylko Walter Glenn Primrose
Był z jednym z najsłynniejszych i najbardziej pomysłowych oszustów w historii świata. Jako hrabia Victor Lustig przygotował misterny plan, którego efektem miała być sprzedaż… wieży Eiffla. I choć najczęściej to właśnie z tym procederem jest kojarzony, w rzeczywistości posługiwał się 40 innymi tożsamościami. Zmieniał je jak rękawiczki. Za każdą kryło się równie barwne oszustwo.
Podczas pobytu we Francji, niejaki Victor Lustig natrafił na artykuł mówiący o ogromnych kosztach utrzymania wieży Eiffla. Wpadł więc na genialny pomysł. W jednym z najbardziej prestiżowych paryskich hoteli, sfingował tajne spotkanie rządowe z sześcioma handlarzami złomem. Przedstawił im ofertę sprzedaży wieży, podając się za zastępcę dyrektora generalnego Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Mając na uwadze opinię publiczną, poinformował potencjalnych kupców o konieczności utrzymania transakcji w tajemnicy. Choć ciężko konkurować z hrabią o tytuł najbardziej przedsiębiorczego oszusta, czarni bohaterowie poniższego zestawienia, wydają się nie zostawać w tyle…
Chcesz poznać więcej podobnych historii? Sięgnij po Detektywa 12/2023 (tekst Anny Ruchlewicz pt. Złodzieje tożsamości). Cały numer do kupienia TUTAJ.