Warszawa: zastrzelił sąsiadkę i dźgnął jej syna

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał na 25 lat więzienia 66-letniego Andrzeja K. Mężczyzna za zastrzelił sąsiadkę oraz dwukrotne dźgnął nożem jej syna. Do zbrodni doszło w lipcu 2019 roku podczas kontroli budowlanej. Powodem miał być konflikt między lokatorami budynku przy ul. Łąkocińskiej.

Jak przekazała Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, wyrok zapadł 14 czerwca. Sędzia Adam Radziszewski uznał oskarżonego o pięć czynów Andrzeja K. za winnego i wymierzył mu karę 25 lat pozbawienia wolności.

Ten nieprawomocny wyrok był zgodny z oczekiwaniami prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Obrona w przemowie kończącej proces wnosiła, by sąd wymierzył oskarżonemu najłagodniejszy możliwy wymiar kary.

Sędzia Radziszewski orzekł również wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w kwocie 21 tysięcy złotych i zadośćuczynienie wobec pokrzywdzonych w łącznej kwocie 140 tys. zł.

Zastrzelił sąsiadkę na Łąkocińskiej

Do zdarzenia, w związku z którym Andrzej K. znalazł się na ławie oskarżonych, doszło 12 lipca 2019 r. przy ulicy Łąkocińskiej 3. Pod tym adresem, w piętrowym budynku, zamieszkiwali pokrzywdzeni – Agnieszka G. oraz Adrian G.- i oskarżony Andrzej K.

Lokatorzy byli skonfliktowani. W dniu tragedii na posesji pojawił się inspektor budowlany. Wezwali go pokrzywdzeni. To oni zgłosili, że K. zbudował na podwórku nielegalne szambo. To właśnie podczas tej kontroli Andrzej K. sięgnął po broń palną czarnoprochową. Następnie zastrzelił sąsiadkę. Oddał pięć strzałów raniąc ją w tułów oraz ramię.

Oskarżony próbował również – według prokuratury – zamordować syna kobiety. Z relacji świadka wynika, że Andrzej K. chciał postrzelić 19-latka, ale broń nie wypaliła. Wówczas oskarżony chwycił nóż schowany pod kurtką i ugodził chłopaka w okolice żeber i brzucha. Sąd zmienił opis oraz kwalifikację tego czynu, uznając go za próbę spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nie usiłowanie zabójstwa.

Po dokonaniu zabójstwa Andrzej K. udał się do znajdującej się na posesji altany, z której korzystali pokrzywdzeni. Podpalił ją przy pomocy benzyny oraz improwizowanych materiałów wybuchowych. W związku z tym zdarzeniem 66-latek odpowiadał przed sądem także za zniszczenie mienia. Prokuratura oskarżyła go również przetwarzanie materiałów wybuchowych bez wymaganego zezwolenia. To w jego garażu ujawniono tzw. koktajle Mołotowa, a w mieszkaniu substancje chemiczne i dwa przyrządy wybuchowe.

“Zbrodnia była zaplanowana”

Po zatrzymaniu powiedział śledczym, że zbrodnia była zaplanowana. Podtrzymał swoje wyjaśnienia także podczas kolejnych przesłuchań w prokuraturze oraz przed sądem. Oskarżony opisał konflikt z Agnieszką G. i jej rodziną. Jak wyjaśnił, jego prawo do zarządzania nieruchomością było ograniczane, mimo że był współwłaścicielem budynku.

Andrzej K. wyjaśniał, że przez kilka tygodni nie było go w domu, miał wrócić dzień przed zdarzeniem. Twierdził, że w czasie jego nieobecności pokrzywdzeni rozebrali należące do niego budynki gospodarcze i pozbyli się należących do niego rzeczy.

Andrzej K. urodził się w 1955 r.. Ma dwoje dzieci. Jest rozwiedziony. Z wykształcenia jest mechanikiem, przed aresztowaniem był bezrobotny.

Źródło: polsatnews.pl/PAP