Ważne rady – Co robić, gdy zaginie dziecko

Co robić, gdy zaginie dziecko? W sytuacji zaginięcia dziecka każda informacja jest ważna. Fundacja ITAKA podkreśla, że szczególnie ważne mogą okazać się następujące informacje:

– Aktualne zdjęcie dziecka.

– Numer telefonu dziecka, w miarę możliwości również numer IMEI.

– Numery telefonów i adresy koleżanek i kolegów, z którymi dziecko utrzymuje kontakt.

– Charakterystyczne cechy wyglądu, zwracającego uwagę zachowania lub sposobu bycia.

– Informacja o tym, co dziecko ma przy sobie. Czy są to jakieś konkretne rzeczy (np. ubrania, dokumenty, pieniądze, telefon, ładowarka, sprzęt typu latarka itp.).

– Informacja o tym, jakie są ulubione miejsca dziecka. Gdzie często i chętnie przebywa, czy posiada jakieś szczególne miejsce o którym opowiadało.

– Szczegółowy opis przebiegu ostatniej doby – czy wydarzyło się coś nietypowego, jak zachowywało się dziecko w ciągu ostatnich 24 godzin.

– Opis tego, jak wyglądały ostatnie tygodnie/miesiące przed zaginięciem – czy zmieniło się coś w życiu dziecka, czy doświadczyło jakiegoś kryzysu.

– Czy nastąpiła jakaś zmiana w zachowaniu dziecka. Zmiana nastroju (np. zrobiło się apatyczne lub impulsywne), zachowania buntownicze, unikanie kontaktu z bliskimi, inne sugerujące, że dziecko doświadczyło kryzysu.

– Czy dziecko korzysta z opieki psychiatry lub psychologa – jeśli tak to z jakiego powodu, czy ma jakieś objawy (np. urojenia).

– Informacja o tym, w jaki sposób dziecko zazwyczaj radzi sobie w sytuacjach trudnych. Czy szuka pomocy, czy zamyka się w sobie.

– Jakie są dominujące cechy charakteru dziecka, najbardziej charakterystyczny rys osobowości.

– Czy cierpi na choroby somatyczne i czy używa sprzętu leczniczego lub zażywa regularnie leki.

Gdy zaginie dziecko, czy dorosły, ważna jest każda informacja.

Interesuje Cię jedna z najbardziej tajemniczych, smutnych spraw w powojennej kryminalistyce – zaginięcie braci Palasików? Zobacz TUTAJ.